Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

UKE: pasmo 3,6-3,8 GHz przydzielone najwcześniej w połowie 2020 r. [nowe]

Urszula Zielińska 01-04-2019, ostatnia aktualizacja 01-04-2019 11:13

Zakładając, że częstotliwościowa nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego wejdzie w życie na początku maja, a potem wszystko pójdzie jak z płatka, Urząd Komunikacji Elektronicznej zamierza wydać decyzje rezerwacyjne kończące procedurę rozdysponowania pasma 3,6-3,8 GHz na przełomie czerwca i lipca 2020 roku – wynika z krótkiego planu działania przedstawionego dziś przez urząd.

Jak tylko przepisy dające prezesowi UKE nowe kompetencje wejdą w życie urząd planuje wszczęcie z urzędu około 37 postępowań ws. stwierdzenia braku możliwości dokonania rezerwacji pasma na kolejny okres. Gdy skończą się owe postępowania kolejnym krokiem będzie przygotowanie projektu dokumentacji i ogłoszenie trwających miesiąc konsultacji procedury selekcyjnej.

Kolejny miesiąc UKE daje sobie na analizę stanowisk i zatwierdzenie zmian w dokumentacji, a następnego dnia po ich akceptacji ogłosi wyniki konsultacji. Do 21 dni po ogłoszeniu tych wyników zamierza ogłosić procedurę selekcyjną.

Uczestnicy przetargu (lub aukcji, ale zarówno minister cyfryzacji Marek Zagórski jak i prezes UKE Marcin Cichy wskazywali na przetarg) będą mieli minimum 45 dni na składanie ofert, a wyniki procedury będą ogłoszone około 3 miesiącu od upływu terminu na składanie ofert.

UKE potwierdza, że obecnie wariantem branym pod uwagę, ze względu na czas, jest przetarg.

Jak wyjaśnia biuro prasowe, urząd nie dysponuje platformą do przeprowadzenia aukcji.

- Platformę aukcyjną przygotowuje się pod konkretne założenia aukcji. Aby rozdysponować zasoby w trybie aukcji, w pierwszej kolejności musiałoby zostać znowelizowane rozporządzenie ws. przetargu aukcji lub konkursu. Następnie należałoby przygotować dokumentację aukcyjną (poddać ją konsultacjom) oraz zamówić platformę aukcyjną. Forma rozdysponowania zasobów wpłynie na termin rozpoczęcia procedury. Rozpoczęcie procedury przetargowej na pasmo 3,7 GHz w tym roku jest możliwe, natomiast rozpoczęcie procedury aukcyjnej w 2019 r. byłoby utrudnione - odpowiedziała na jedno z naszych pytań Klaudia Kieliszczyk z biura prasowego UKE.

Dokonanie rezerwacji, po którym trzeba opłacić pasmo przewidywane jest na przełom czerwca i lipca przyszłego roku – podał UKE.

UKE nie podał jak duży zasób pasma udostępni w procedurze. Według wcześniejszych prezentacji urzędu, ma to być 200 MHz.

Dla przykładu, w rozstrzygniętej w marcu br. procedurze selekcyjnej w Austrii, tamtejszy operator A1 zapłacił za 1 megaherc pasma w przeliczeniu na mieszkańca 0,063 euro. W sumie wyłożył 64,3 mln euro (około 277 mln zł). Austria liczy około 8,8 mln mieszkańców.

W kraju tym na aukcję wystawiono w sumie 390 megaherców pasma z zakresu 3,4-3,8 GHz. Podzielono tę pulę na rezerwacje regionalne: 6 miejskich i 6 wiejskich.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  5G , częstotliwości , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common