Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Idate: za 6 lat światłowód w 4,6 mln gospodarstw domowych w Polsce

Urszula Zielińska 14-03-2019, ostatnia aktualizacja 14-03-2019 19:15

Organizacja promująca technologie światłowodowe, FTTH Council Europe, przy okazji dorocznej konferencji, opublikowała najnowszy raport poświęcony popularności łączy tego typu na świecie i w Europie.

W tegorocznej edycji europejskiej części rankingu, sporządzanym przez Idate, Polska jest ponownie na 8. miejscu od końca pod względem odsetka gospodarstw domowych posiadających łącze światłowodowe bądź w modelu FTTH (fiber to the home), bądź FTTB (fiber to the building).

Zgodnie z zaprezentowanymi danymi, w końcu września 2018 r. z usługi dostępu do światłowodowego Internetu korzystało 5,1 proc. polskich domostw (około 700 tys. abonentów), a w zasięgu takich sieci było 28 proc. gospodarstw domowych.

Źródło: Idate

Średnia pokazująca odsetek abonentów światłowodu dla 28 państw Unii Europejskiej to 13,9 proc..

Dla porównania, w edycji raportu z 2018 roku odsetek polskich domów ze światłowodem wynosił 3,9 proc. (co dawało około 500 tys. abonentów).

Widać więc w Polsce postęp, ale do przodu idą pod tym względem także inne kraje. Bardzo wysforowały się przez 12 miesięcy Czechy, które w poprzedniej edycji były w rankingu za nami, a tym razem zajmują 21 miejsce z wynikiem powyżej średniej unijnej, podczas gdy Polska ma miejsce 26.

Według szacunków Idate, w 28 państwach członkowskich w 2018 r. internet w technologii FFTH/FTTB miało 30 mln abonentów, a w całej Europie prawie 60 mln (o 15,7 proc. więcej niż przed rokiem).

Zasięg łączy światłowodowych jest zwykle ponad dwa razy większy.  W krajach UE – mogłoby z nich korzystać już 81 mln gospodarstw domowych, a w  Europie – 160 mln. To oznacza, że penetracja sieci wynosi około 37 proc. w każdym przypadku.

W Polsce stopień penetracja sieci FTTH/FTTB umowami abonenckimi jest zapewne dużo niższy, na co wskazują np. dane Orange Polska za ubiegły rok, a jest to właściciel najrozleglejszej pod względem zasięgu dostępowej sieci światłowodowej.

We wrześniu 2018 r. Orange Polska miał 324 tys. abonentów FTTH, a w grudniu 2018 r. 366 tys. Jednocześnie w końcu września ub.r. w zasięgu usługi światłowodu telekomu było 3,16 mln gospodarstw domowych, a na koniec roku 3,37 mln. Dane te obejmują przy tym również zasięg zbudowany dzięki infrastrukturze innych operatorów, takich jak Netia, czy Inea.

Eksperci z Idate szacują, że we wrześniu ub.r. zasięg FTTH/FTTB w Polsce to 4 mln gospodarstw domowych, co daje penetrację sieci umowami abonenckimi na poziomie 17 proc..

Prognoza do 2025 roku opublikowana przy okazji tej edycji raportu mówi, że liczba abonentów łączy FTTH/FTTB w UE więcej niż potroi się i urośnie do 103 mln. Natomiast w ujęciu całego kontynentu prognoza mówi o 168 mln abonentów w tym samym okresie.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  ftth council , IDATE , rankingi , światłowody , światłowód w Polsce

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common