Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Raport CERT Orange Polska za 2018 rok: mniej niepokojących zdarzeń

Marta Rzeźnicka 11-03-2019, ostatnia aktualizacja 11-03-2019 15:08

Orange Polska opublikował raport o cyberzagrożeniach w sieci telekomu w 2018 roku przygotowany przez należący do firmy CERT.

Telekom przedstawił w nim strukturę procentową zagrożeń płynących z sieci. Na naszą prośbę podał także dane liczbowe.

Jak się okazuje, w 2018 roku średnio w miesiącu CERT Orange rejestrował 8,97 mld zdarzeń, analizował 83,6 tys. anomalii i obsługiwał 1,12 tys. incydentów.

Dla porównania rok wcześniej średnia miesięczna liczba zdarzeń rejestrowanych przez specjalistów zatrudnionych przez Orange wynosiła 10 mld, o miliard więcej niż w 2016 roku. Analizie poddawano co miesiąc około 148 tys. anomalii.

Natomiast faktycznych incydentów bezpieczeństwa zarejestrowano w 2017 roku i obsłużono około tysiąc miesięcznie (czyli mniej niż w 2016 r., gdy było to 1400). W 2018 roku zatem było ich nieco więcej niż rok wcześniej.

W minionym roku wśród obsłużonych incydentów, największą grupę (26,7 proc.) stanowiły te z klasy obraźliwych i nielegalnych treści.  Mimo to, było ich znacznie mniej niż w 2017 roku, gdy ich udział sięgał aż 48,9 proc.

W 2018 roku, drugą kategorią zdarzeń, których neutralizacją zajmowali się najczęściej specjaliści Orange Polska były ataki na dostępność zasobów (DDoS), stanowiące 23 proc. analizowanych przypadków.

Także w 2017 r. ataki DDoS zajmowały drugie miejsce, ale występowały rzadziej (19,5 proc.).

Kolejne miejsca to:

  • incydenty z grupy dotyczącej gromadzenia informacji (21,6 proc.) – tutaj odnotowano znaczny wzrost w stosunku do poprzedniego roku (6,9 proc. w 2017 r.);
  • złośliwe oprogramowanie (18,2 proc.) - istotny wzrost w stosunku do poprzedniego roku (5,5 proc. w 2017 r.);
  • próby włamań (4,4 proc.) - duży spadek w stosunku do poprzedniego roku (14,7 proc. w 2017 r.):
  • oszustwa sieciowe (3,3 proc.) - podobnie jak w ubiegłym roku (2,9 proc. w 2017 r.).

Kategorie incydentów najrzadziej występujących stanowiły ataki na poufność i integralność informacji – 2,1 proc. (0,4 proc. w 2017 r.). Poniżej 1 proc. zaklasyfikowano włamania sieciowe.

Jak się okazuje, miesiącem, w którym ataków różnego typu jest najwięcej jest grudzień.

- wsp. ziu

Przeczytaj więcej o:  CERT Orange , cyberbezpieczeństwo , DDoS , Orange Polska

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common