Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

PEM: Instytut Łączności ze zleceniem budowy mapy stacji bazowych

Marta Rzeźnicka 12-03-2019, ostatnia aktualizacja 12-03-2019 14:55

System Informacji o Instalacjach Wytwarzających Pole Elektromagnetyczne (SI2PEM) zbuduje Instytut Łączności dla resortu cyfryzacji przy wsparciu środków unijnych z programu Polska Cyfrowa.

IŁ i Centrum Projektów Polska Cyfrowa odpowiedzialne za dystrybucję środków z POPC podpisały dziś w świetle reflektorów umowę na dofinansowanie budowy systemu 11,24 mln zł. To jednocześnie całkowity koszt projektu.

"Pole elektromagnetyczne to zjawisko fizyczne występujące na Ziemi od początku jej powstania. To dzięki niemu jest możliwe działanie wszelkich urządzeń opartych na łączności radiowej, m.in. radia, telewizji czy telefonów komórkowych. Choć naukowcy badają pole elektromagnetyczne od ponad 150 lat i do tej pory nie znaleziono jednoznacznych dowodów na jego szkodliwość, zjawisko wciąż budzi obawy" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji na ten temat.

Według cytowanego dyrektora IŁ, Jerzego Żurka, system SI2PEM ma rozwiać wątpliwości, czy stacje telefonii komórkowej przekraczają dopuszczalną w Polsce wartość graniczną pola elektromagnetycznego.

- Przede wszystkim jednak jest to nowoczesne narzędzie kontroli przestrzegania przepisów w tym zakresie oraz sposób, by usprawnić projektowanie sieci urządzeń telekomunikacyjnych – mówi Jerzy Żurek.

Budowa systemu ma zakończyć się w sierpniu 2020 roku.

SI2PEM będzie wykorzystywał zaawansowane algorytmy i modele matematyczne, by analizować ogromne ilości informacji. Na ich podstawie stworzy symulacje rozkładu wartości pola elektromagnetycznego z dokładnością do jednego metra w dowolnym miejscu w Polsce - podało MC.

Dane zostaną one naniesione na mapy, dzięki czemu każdy w prosty sposób będzie mógł je zobaczyć na specjalnej stronie internetowej.

Dane w systemie będą pochodzić od operatorów telekomunikacyjnych, z akredytowanych laboratoriów przeprowadzających pomiary, Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska i baz Urzędu Komunikacji Elektronicznej - podano.

Obecnie IŁ  dysponuje ponad 140 tys. wyników pomiarów, które dotyczącą ponad 5 tys. stacji bazowych.

W Polsce jest około 30 tys. stacji bazowych telefonii komórkowej - poinformowało MC.

Budowę systemu przewidywała Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

 

Przeczytaj więcej o:  , Instytut Łączności , Mc , PEM , sieci mobilne

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common