Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wyniki Playa w 2018 roku: przychody urosły o 2,5 proc.

Urszula Zielińska 04-03-2019, ostatnia aktualizacja 04-03-2019 22:09

O 2,5 proc. do 6,84 mld zł urosły w 2018 roku przychody P4, operatora sieci Play (Grupa Play Communications). Telekom kierowany przez Jean-Marca Hariona wykazał też 2,16 mld zł skorygowanej EBITDA (spadek o 6 proc.), a na czysto zarobił 744,6 mln zł (skok o 92 proc. za sprawą nienaturalnie niskiego wyniku rok wcześniej uwzględniającego wysokie koszty wynagrodzeń głównych menedżerów i pierwotnej oferty publicznej.

Wolne przepływy gotówkowe dla posiadaczy kapitału własnego (FCFE) wyniosły 816 mln zł.

Wszystkie powyższe liczby mieszczą się w założeniach obniżonej prognozy, zgodnie z którą przychody telekomu miały urosnąć o około 2 proc., skorygowana EBITDA mieścić się w widełkach 2,1-2,2 mld zł, a FCFE w przedziale 750-800 mln zł.

Ioannis Karagiannis, szef rady dyrektorów Play Communications, napisał w liście do akcjonariuszy, że może wyrazić zadowolenie z wyników firmy w jej przejściowym okresie i podkreślał, że zarówno FCFE, jak i wynik netto były najwyższe w historii telekomu.

Przychody Playa rosły głównie dzięki wyższym wpływom ze sprzedaży usług klientom kontraktowym i wyższych rozliczeń międzyoperatorskich. Najszybciej natomiast powiększały się przychody z tytułu rozliczeń z operatorami wirtualnymi: o 14 proc. do 172 mln zł.

Play zanotował zaś spadek przychodów ze sprzedaży urządzeń, takich jak smartfony: jego wpływy z tego tytułu obniżyły się w 2018 roku o 2 proc. do około 1,76 mld zł. Spadek ten wyhamowano wprowadzając sprzedaż ratalną telefonów na rzecz konsumentów bez umowy z operatorem i w ostatnim kwartale przychody ze sprzedaży terminali urosły Playowi o 3,9 proc. do ponad 512,2 mln zł.

Wynik EBITDA obciążyły m.in. historycznie wysokie koszty roamingu krajowego, które zamknęły się sumą 272 mln zł, rosnąc rok do roku o ponad 40 procent (80 mln zł). O podobną sumę – 70 mln zł – urosły koszty rozliczeń między operatorskich z tytułu interkonektu, ponoszonych przez Playa. Więcej wydał też na zakup urządzeń, choć sprzedawał ich relatywnie mniej.

Z punktu widzenia giełdowych inwestorów najważniejsze było, czy przy okazji publikacji wyników rocznych zarząd P4, operatora sieci Play (główna spółka Play Communications) podtrzyma obniżone w ubiegłym roku założenia co do wypłaty dywidendy w obliczu kosztów udziału w przetargach/aukcjach na częstotliwości dla sieci 5G.

Zarząd Play podtrzymał politykę dywidendową mówiącą, że będzie wypłacać 40-50 proc. FCFE. W ubiegłym roku zamknęły się one sumą 816 mln zł, nieco wyższą od prognozowanej. Intencja zarządu przedstawiona w prezentacji dla inwestorów jest jednak taka, aby nie przeznaczać całej tej sumy na dywidendę, ale 45 proc., czyli około 367 mln zł. Daje to około 1,45 zł na akcję, co przy poniedziałkowym kursie akcji Play oznacza stopę dywidendy w wysokości nieco ponad 6,9 proc..

Natomiast co wydarzy się w 2020 roku – nie jest pewne. Plan zakłada, że przychody Playa urosną, ale wolniej niż w 2018 roku, firma wypracuje 2,2-2,3 mld zł skorygowanej EBITDA, zainwestuje około 800 mln zł, a FCFE wyniosą 670-750 mln zł, ale pod warunkiem, że nie będzie aukcji, czy przetargu na częstotliwości.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  play , Play Communications , wyniki Playa

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common