Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

NASK samodzielnie zdecydował o wykluczeniu oferty ze sprzętem Huawei

Urszula Zielińska 01-03-2019, ostatnia aktualizacja 01-03-2019 10:34

Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), nadzorowana przez Ministerstwo Cyfryzacji nie zdecydowało się zawrzeć umowy na dostawę i wdrożenie urządzeń szkieletu sieci dla Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej z firmą Integrated Solutions (grupa Orange Polska), choć oferowała ona najlepsze warunki finansowe.

Do dalszych rozmów NASK zaprosił informatyczny Comp, którego propozycja była o 2 mln zł droższa – pisze dziś „Puls Biznesu”.

- Postępowanie nie zostało jeszcze zakończone - odpisał w odpowiedzi na pytania rpkom.pl Bartosz Loba, rzecznik NASK. - Postępowania, dotyczące dostawy i wdrożenia sieci oraz dostawy systemu bezpieczeństwa w projekcie OSE trwają. Obecnie zakończyły się pierwsze etapy, po których odrzucone zostało łącznie pięć ofert, ponieważ nie spełniły wymagań zamawiającego. W ramach każdego z postępowań, oferent, którego oferta spełniła wymogi formalne oraz merytoryczne i została najwyżej oceniona, został zaproszony do przeprowadzenia testów weryfikacyjnych oferowanego systemu. O ostatecznych rozstrzygnięciach będziemy informować po zakończeniu postępowań - informuje Loba.

Nie jest jednak tajemnicą, że to, co przytrafiło się IS, to efekt tzw. „afery Huawei” albo „sagi Huawei” – jak piszą anglojęzyczne media  - która opisuje problemy chińskiego koncernu teleinformatycznego. Niezależność Huawei od władz Chińskiego Republiki Ludowej została zakwestionowana przez prezydenta USA, Donalda Trumpa, a jego gabinet polityczny bierze udział w światowym tournee, podczas którego zapewnia, iż Stany nie ulokują „swojej technologii” w sąsiedztwie technologii chińskiego dostawcy. Taką opinię przedstawił niedawno w Warszawie sekretarz stanu USA Michael Pompeo, odpowiadając na pytania dziennikarzy. Zarzut, który USA stawiają Huawei to ułatwianie działań szpiegowskich.

Pompeo zaznaczył, że każdy kraj musi podjąć własną decyzję w jaki sposób chce traktować chińskich dostawców. W Polsce jak do tej pory taka decyzja nie zapadła, albo przynajmniej nie została publicznie zakomunikowana.

Sprzęt Huawei był elementem oferty Integrated Solutions w przetargu NASK na sieć IP/MPLS dla OSE.

Zapytaliśmy NASK o bezpośrednie powody odrzucenia oferty IS, oraz o to, czy w tej sprawie instytut konsultował się z resortem nadzorującym i Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Czekamy na odpowiedzi.

Telko.in ocenia, że NASK umotywował decyzję „dość enigmatycznie” powołując się na punkty zapytania ofertowego określające przesłanki do wykluczenia w postępowaniu. Serwis przypomina, że treść zapytania ofertowego była uzupełniania kilkakrotnie w trakcie postępowania.

W efekcie w rozdziale dotyczącym „badania, oceny ofert, wykluczenia wykonawcy i odrzucenia oferty” pojawił się w  m.in zapis o możliwości odrzucenia oferty, w przypadku gdyby: „jej przyjęcie naruszałoby bezpieczeństwo publiczne lub istotny interes bezpieczeństwa państwa, a tego bezpieczeństwa lub interesu nie można zagwarantować w inny sposób” – czytamy.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  huawei , Integrated Solutions , Mc , nask , Orange Polska

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common