Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Sieci mobilne

Weszliśmy w erę 5G

Urszula Zielińska 01-03-2019, ostatnia aktualizacja 01-03-2019 07:15

Jaka byłaby pana rada dla polskiego rządu i jakich działań spodziewałby się pan z jego strony w przypadku Huawei?
- Trudno jest spekulować na ten temat w tej chwili, ale Play przestrzega wszystkich obowiązkowych zabezpieczeń, zasad i wytycznych od początku swojej działalności w Polsce, i będziemy tak czynić nadal. Oczekujemy racjonalnej analizy i dyskusji opartych na faktach; na przykład, część radiowa sieci nie jest centralnym aspektem bezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnej. Jeśli jednak polskie władze będą rozpatrywać przeprowadzenie audytów weryfikujących zabezpieczenia, będziemy oczywiście współpracować.

Tak jak w przypadku innych polskich operatorów, nasza współpraca z Huawei przebiegała pomyślnie przez wiele lat, głównie dzięki temu, że udawało im się utrzymywać przywództwo technologiczne oraz odpowiednią relację wartości do ceny. Ważne jest, aby wspomnieć, że podczas tego okresu, nigdy nie mieliśmy dowodów, że mogło dojść do naruszenia zabezpieczeń przez Huawei. Jesteśmy gotowi zbadać wszelkie takie dowody, jeśli by się pojawiły.

Czy według pana jest możliwe wdrożenie 5G w Polsce bez Huawei? Jakie byłyby finansowe konsekwencje wykluczenia takiego gracza z przetargów?
- Istnieje tylko czterech głównych producentów sieci na świecie; usunięcie 2 z nich, Huawei i ZTE  (obie firmy są chińskie - red.) z procesu wprowadzania 5G wywróciłoby grę konkurencyjną do góry nogami i wiązałoby się z nieuniknionymi konsekwencjami, jeśli chodzi o jakość i cenę. Szczególnie jeśli chodzi o Huawei, które ma wyraźną przewagę technologiczną w technologiach mobilnych. Zakaz dla Huawei miałby negatywny wpływ na polskiego konsumenta.

Kiedy zapytałam pana o wdrożenie jednej sieci 5G, powiedział pan, że nie wyklucza żadnego scenariusza W jaki sposób Play wyobraża sobie taką koncepcję?
- Nie można rozdzielać 5G od 4G, ponieważ korzyści płynące z agregacji pasma zostaną utracone. Jest ona także niezbędna do wytworzenia mobilnych gigabajtów po najniższych możliwych kosztach, aby utrzymać ceny na rozsądnym poziomie, gdy polscy konsumenci będą wykorzystywać coraz więcej danych.
Play jest gotowy dzielić się swoimi lokalizacjami z innymi podmiotami, także z jednostkami rządowymi, aby zminimalizować koszty i zmaksymalizować zasięg częstotliwości 700 MHz  i rozciągnąć go na całe terytorium Polski. Ale budowanie jednej sieci dla wszystkich operatorów nie jest realną opcją i pozbawi polskich klientów pełnych korzyści płynących z 5G.

Ministerstwo Cyfryzacji twierdzi, że rząd przygotuje specjalną ustawę w sprawie przydziału częstotliwości 700 MHz dla operatorów komórkowych. Czy w pańskiej opinii to dobrze, czy źle?
- Im większa ilość dostępnego widma tym zawsze lepiej. A pasma 700 MHz dotyczy to tym bardziej. Oczekujemy, że wszystkie kwestie dotyczące tej częstotliwości zostaną rozstrzygnięte zanim rozpocznie się proces dystrybucji, a szczególnie te związane z zakłóceniami z sąsiednimi krajami zza wschodniej granicy Polski.

...
1 2 3 4
Następna

Przeczytaj więcej o:  5G , 5G-Ready , Harion , LTE Advanced , play

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common