Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Sieci mobilne

Weszliśmy w erę 5G

Urszula Zielińska 01-03-2019, ostatnia aktualizacja 01-03-2019 07:15

Nie pierwszy raz Play mówi, że jest gotowy na 5G. Co się takiego wydarzyło, że teraz wykorzystujecie ten fakt jako element kreowania wizerunku?
- Niedawno zakończyliśmy pierwszą fazę synchronizacji czasu w naszej sieci i wdrożyliśmy platformę cloud air. Obie technologie pozwalają nam dynamicznie alokować zasoby radiowe (dla usług telefonii głosowej oraz przesyłania danych), w czasie rzeczywistym, w tym samym paśmie częstotliwości. To dlatego możemy skorzystać z całego spektrum, które posiadamy w ramach naszej sieci 5G-Ready.

Co więc z właściwym 5G?
- Budowa sieci 5G to proces. Dzięki kilku zrealizowanym modernizacjom technicznym, nasza sieć jest przygotowana do 5G. Już teraz możemy zaoferować naszym klientom lepsze i szybsze doświadczenie 5G-Ready, a pierwsze 6 lokalizacji 5G w Polsce uda nam się otworzyć do września. Te lokalizacje 5G będą wykorzystywać częstotliwości w warunkach testowych, ale zapewnią realistyczne wrażenia z użytkowania rzeczywistym klientom. Stworzymy strefy życia 5G, zachęcimy całe rodziny klientów do zastąpienia własnych połączeń przewodowych technologią 5G we wszystkich swoich codziennych usługach komunikacyjnych, przeglądania bardzo szybkiego Internetu i oglądania filmów w rozdzielczości 4K.

Jedna z tych lokalizacji będzie symboliczna. We wrześniu, do mistrzostw Polski w piłce nożnej 2019-2020, Ericsson i Legia będą współpracować, aby przekształcić stadion Legii w pierwszy stadion 5G w Polsce. W odpowiednim czasie ogłosimy kiedy te lokalizacje będą dostępne, i oczywiście wkrótce skomercjalizujemy smartfony i routery 5G w Polsce.

Trwają analizy zarówno w skali globalnej, jak i w Polsce, czy chińskiemu Huawei należy zakazać udziału w procedurach przetargowych na wdrożenie sieci komórkowych. Zastanawiam się, czy bez jego udziału Play, której sieć została wdrożona przez tę firmę, poradziłaby sobie w takiej sytuacji?

- Dla Play to po prostu biznes. Obserwujemy dyskusje na temat kwestii bezpieczeństwa związane z Huawei, chociaż pozostajemy spokojni o bezpieczeństwo naszej sieci oraz - w szczególności - naszych klientów. Patrzymy na kwestię bezpieczeństwa z perspektywy całościowej. Zasady, których przestrzegamy wybierając naszych dostawców są zdywersyfikowane i odpowiedzialne; wykorzystujemy zarówno Huawei jak i Ericsson jako naszych obecnych dostawców infrastruktury sieciowej, ale jednocześnie korzystamy również z usług amerykańskich i izraelskich dostawców, którzy zapewniają nam zapory chroniące nasze sieci.

Jako czwarty operator, który wszedł na rynek w Polsce, nie jesteśmy obecni w newralgicznych rynkach, które w dużym stopniu zależą od procesów geopolitycznych, tj., administracji publicznej i przemysłu strategicznego; lub stałej infrastruktury służącej tej kategorii klientów. Mamy przejrzyste, równe wymagania wobec wszystkich naszych dostawców infrastruktury, którzy zobowiązani są spełniać nasze wysokie standardy bezpieczeństwa.

...

Przeczytaj więcej o:  5G , 5G-Ready , Harion , LTE Advanced , play

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common