Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Sieci mobilne

Weszliśmy w erę 5G

Urszula Zielińska 01-03-2019, ostatnia aktualizacja 01-03-2019 07:15

Czyli jaką prędkość internetu oferuje obecnie Play w sieci 5G-Ready i jakie są techniczne możliwości tej sieci?
- W obszarach naszej sieci, które są 5G-Ready, klienci posiadający urządzenia pomocnicze będą mogli korzystać z Internetu o prędkości około 80-100 megabita na sekundę, w szczycie dochodzącym do 300-500 megabitów na sekundę. Można to porównać ze średnią prędkością danych w naszej sieci 4G LTE, w której szybkość przesyłania danych waha się pomiędzy 20-30 megabitów na sekundę i w okresach szczytowych potrafi dojść do 50.

Jak bardzo rozbudowany jest obecny zasięg reklamowanej sieci?
- Play uruchomił już 2000 lokalizacji 5G-Ready, a do końca roku powinno ich być ponad 3,1 tys.. Odpowiada to 30 proc. naszej sieci i daje zasięg 20 proc. ludności Polski.
W naszych sklepach oraz na naszych stronach internetowych oferujemy już 15 smartfonów i routerów, które polecamy dla naszej sieci 5G-Ready: cała rodzina Samsung Galaxy S10, najnowsze urządzenia Huawei (Mate 20, a wkrótce P30), najnowszy Iphone (XS), LG (V30, V40, G7 ThinQ), Sony XPERIA XZ3 i router wifi: Netgear Nighthawk.

Czym jest sieć 5G-Ready z technicznego punktu widzenia?

- To zaawansowana technologia LTE-A. Opiera się 5 elementach technologicznych, które wdrożyliśmy, a Play jest jedynym i pierwszym operatorem w Polsce, który wprowadził wszystkie jednocześnie.
Przy pomocy 4x4 MIMO pomnażamy liczbę anten odbierających i wysyłających sygnał. Dzięki zastosowaniu technologii MIMO, możemy zwiększyć prędkość transferu danych. Można to porównać do poszerzenia drogi o 3 dodatkowe pasy ruchu i zmiany tej drogi w autostradę - więcej samochodów może teraz jechać na niej szybciej.

Przy pomocy carrier aggregation mamy więcej agregacji pasm niż jakikolwiek inny operator w Polsce. Agregacja pasm pozwala połączyć wszystkie pasma i wykorzystywać je jako jedno widmo tego samego pasma. Można to porównać do budowania autostrad nad sobą i używania ich jako jednej i tej samej bardzo dużej autostrady, tak aby 4 razy więcej samochodów mogło z nich korzystać.

Trzeci element to 256 QAM. Dzięki tej technologii można wysłać lub pobierać więcej danych lub plików wideo w tym samym czasie. Jakby teraz samochód mógł pomieścić 4 osoby, zamiast jak wcześniej tylko 1.

Czwarty element to synchronizacja czasu: jest potrzebna do dynamicznego dzielenia pasm pomiędzy stacjami bazowymi. Technologia ta jest potrzebna do rozwoju i poprawy sieci i do przygotowania jej na 5G. Pozwala wyeliminować większość zakłóceń w sieci oraz poprawić jakość. To jest jak jazda przez skrzyżowanie zawsze na zielonym świetle, gdy nigdy nie trzeba się zatrzymywać na czerwonym świetle.

I ostatni element to cloud air: umożliwia dynamiczne przydzielanie częstotliwości pomiędzy różnymi technologiami np. LTE i GSM, w zależności od zachowania klientów i użytkowania. Jest jak dodatkowy pas ruchu obok autostrady, który można wykorzystać w każdej chwili.

...

Przeczytaj więcej o:  5G , 5G-Ready , Harion , LTE Advanced , play

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common