Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Strategie

Regulatorzy powinni baczniej przyjrzeć się sytuacji naszej branży

Urszula Zielińska 18-02-2019, ostatnia aktualizacja 18-02-2019 20:00

Ciągnę pana za język, bo jestem ciekawa, czy przypadkiem nie chcecie kupić biblioteki programowej Showmaksu?
- Nie prowadzimy rozmów na ten temat. Moim osobistym zdaniem mali lokalni gracze w dłuższej perspektywie mogą mieć trudności w konkurencji z globalną konkurencją, taką ja, Amazon, czy Netflix.

Czy jako firma szykujecie się na nadejście 5G?
- 5G  w ogromnym stopniu zależy od sieci stacjonarnej i stopnia jej gęstości. Mamy tu do odegrania istotną rolę, bo im bardziej będziemy inwestować, im więcej sieci opartych na światłowodzie powstanie, tym większy będzie zasięg 5G w kraju.  Jednak przede wszystkim zależeć będzie nam na tym, aby oferować jak największe prędkości Internetu w sieci stacjonarnej, jak najszybciej wyjść z usługą 1 gigabita na sekundę poza Warszawę. Chcemy, aby we wrześniu tego roku była ona dostępna dla ponad 50 proc. gospodarstw domowych w zasięgu naszej sieci.

Czy ARPU UPC Polska wzrosło w 2018 r.?
- Przychody w branży spadają. Tylko między 2016 a 2017 rokiem ARPU na całym rynku spadło średnio o 11 proc.. Generalnie, oferujemy więcej za tę samą cenę. Dlatego na przykład podnosimy klientom prędkość internetu – dziś praktycznie wszyscy klienci UPC korzystają ze 100 Mb/s i więcej. Rynek nadal doświadcza spadku cen, wzrostu kosztów wynagrodzeń i energii. Nie byliśmy w stanie zmonetyzować do tej pory wszystkich wprowadzonych innowacji. Jeśli spojrzymy na główną usługę dla nowych klientów, to jest to jedna z najtańszych usług w regionie – ceny usług telekomunikacyjnych we wszystkich segmentach są poniżej średniej europejskiej.

Jakie są plany finansowe UPC Polska na ten rok?
- Nie ujawniamy takich danych, ale mogę powiedzieć, że oczekuję przyspieszenia. Mamy silną ofertę telewizyjną z kanałami Polsat Sport Premium, rozszerzamy zasięg 1 Gb/s, nasi klienci wystawiają dobre oceny naszym urządzeniom: z platformy Horizon korzysta już 2/3 naszych użytkowników, a z routera connect box ponad połowa.

Ostatnie pytanie brzmi: czy trzyma pan kciuki za Multimedia i Vectrę?
- A to dobre. Prawdę mówiąc nie widzę zmian w nastawieniu urzędu antymonopolowego w podejściu do tej potencjalnej transakcji, niż to miało miejsce w naszym wypadku.  Mimo to będziemy wspierać dążenie rynku do konsolidacji, bo to jedyna droga na zbudowanie lokalnych czempionów, którzy będą w stanie skutecznie konkurować z grupą FANGA (Facebook, Apple, Netflix, Google, Amazon – red.).

Skrót rozmowy ukazał się drukiem w dzienniku "Rzeczpospolita".

1 2 3 4
Następna

Przeczytaj więcej o:  Redeleanu , UPC Polska

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common