Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Strategie

Regulatorzy powinni baczniej przyjrzeć się sytuacji naszej branży

Urszula Zielińska 18-02-2019, ostatnia aktualizacja 18-02-2019 20:00

Czy jednak ta regulacja zniweczy wasze plany konsolidacyjne?
- Być może w tym sensie, że niektórzy operatorzy przestaną inwestować w zasięg sieci, w jej modernizację, a infrastruktura potrzebuje jej nieustannie. Jeśli tworzymy warunki instytucjonalne do ograniczenia konkurencji infrastrukturalnej, co czyni ta regulacja i zmierzamy do tego, żeby istniał tylko jeden kabel, to czy rynek powinien być tak rozdrobniony?

Czyli nie zgadza się pan z opinią, że regulacja przyniesie skutek w postaci oszczędności, które operatorzy będą mogli przeznaczyć na rozwój usług i silniej konkurować nimi o użytkownika?
- Jeśli zostanie wprowadzona w obecnym kształcie, wręcz zwiększy nasze koszty i ograniczy zdolność inwestowania. Generalnie, wierzymy, że w naszej branży konkurencja oparta na infrastrukturze sprawdza się. Nasz biznes polega na tym, aby pozostać w kontakcie z klientem od a do z i jednocześnie wprowadzać innowacje. Od budowy sieci, po rozwój dekoderów, routerów czy aplikacji, oferty, aż po obsługę. To cały ekosystemem. Jeśli spróbujemy go podzielić na części, moim zdaniem zaburzy to innowacyjność operatorów. Branża pozostanie w tyle za wieloma innymi rynkami. Tymczasem moim zdaniem w Polsce jest jeszcze potencjał inwestycyjny, jest wiele obszarów pozbawionych sieci o wysokiej jakości i na nich powinien skupić się regulator. A nie na stymulowaniu konkurencji na najbardziej obecnie konkurencyjnych rynkach.

W jak wielu miastach pojawiło się UPC Polska w ubiegłym roku?
- Obecnie nasze usługi dostępne są w 172 miejscowościach. Tylko w ubiegłym roku poszerzyliśmy zasięg sieci w 9 nowych miejscowościach, oprócz oczywiście rozbudowy sieci w miejscach, w których już byliśmy obecni.

A czy może pan podać mieszkańcy których miast mogą liczyć na to, że UPC się tam pojawi?
- W tym momencie nie mogę tego ujawnić, z przyczyn konkurencyjnych, ale też dlatego, że czasem zmieniamy zdanie. Będziemy o tym informować na bieżąco.

Usługi OTT są coraz bardziej popularne w Polsce. Jaka jest wasza odpowiedź na ten trend?
- Zapewne chodzi pani o usługi video na życzenie. Faktycznie widzimy w Polsce wyraźny trend w kierunku takich usług jak Netflix, HBO GO czy wcześniej Showmax. Jest pokolenie cyfrowe, konsumujące treści wideo on-line wymagające łączy internetowych wysokich prędkości. Duża część naszego ruchu w sieci Internetu to właśnie konsumpcja wideo. Ten trend nie zatrzyma się w tym miejscu. Widzimy to, ale nie planujemy konkurować z największymi graczami, których domeną jest produkcja treści, a raczej szukamy sposobu, jak z nimi współpracować. Naszą odpowiedzią na ten trend jest nasza usługa OTT czyli Horizon Go oraz Replay TV.

Widać też trend wśród dostawców usług TMT, by partycypować w produkcji filmów i seriali. Nie myślicie o tym? Mieliście w grupie kiedyś spółkę zajmującą się produkcją.
- Przyglądamy się takim możliwościom jako grupa, ale nie w Polsce. Trzeba brać pod uwagę, że rynek treści jest bardzo konkurencyjny. Trzeba dobrze znać potrzeby widzów i mieć dostęp do lokalnych  produkcji. Liberty Global zainwestowało w firmę produkcyjną All3Media i Lionsgate, aby produkować telewizyjne treści premium. Naszym strategicznym celem jest agregacja i dostarczanie różnorodnej oferty klientom.

...

Przeczytaj więcej o:  Redeleanu , UPC Polska

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common