Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Strategie

Regulatorzy powinni baczniej przyjrzeć się sytuacji naszej branży

Urszula Zielińska 18-02-2019, ostatnia aktualizacja 18-02-2019 20:00

Na pewno wprowadzicie usługi komórkowe?
- Na pewno.

Pytam, bo trwa to już dość długo.
-  Długo? Polemizowałbym, jestem tu dopiero od roku ;). Zamierzamy to zrobić.

Tak, ale zapowiedź nowej oferty usług mobilnych padła już w 2011 r., gdy UPC przejęło Astera.  Dlaczego ten krok zajmuje tyle czasu? To trudne przedsięwzięcie?

- Zawsze zależy to od konkretnych warunków biznesowych w konkretnym czasie, które determinują takie decyzje.

Można by pomyśleć, że na przykład pod uwagę brane były inne sposoby wejścia na komórkowy rynek, poprzez związki kapitałowe, stąd przesuwanie decyzji w tej kwestii.
- To nie tak. Weźmy Węgry jako przykład. Tam od kilku lat UPC jest MVNO na sieci Vodafone i powiedziałbym, że  prowadzimy ten biznes z niezłym rezultatem. Wiem więc, jak to działa, jak szybko można osiągnąć 10-12-procentową penetrację usługami bazy klientów sieci stacjonarnej – tak właśnie stało się na Węgrzech. Co więcej nawiązaliśmy tę współpracę mimo, że mówiło się o transakcji między Liberty i Vodafone.

Będę bezpośrednia: czy UPC Polska jest na sprzedaż?

- Nie.

A było?

- Nie.

Wykluczyłby pan zmiany w strukturze właścicielskiej w perspektywie roku?

- Roku, dwóch, czy trzech. To, co dla nas jest najważniejsze to budowa skali, możliwość monetyzacji wprowadzanych innowacji, a oba te cele są związane z decyzjami regulacyjnymi, które są z mojego punktu widzenia największym wyzwaniem dla mnie i dla moich pracowników i ograniczają naszą rynkową wolność.

Urząd Komunikacji Elektronicznej objął już regulacją część infrastruktury sieci kablowych, teraz przymierza się do kolejnego kroku wymuszającego otwarcie sieci wewnątrz budynków na rzecz konkurencji. Czy pana zdaniem konsolidacja wśród operatorów kablowych będzie miała jeszcze sens, czy ta regulacja ją wyhamuje?
- Nie wiem, czy regulacja wyhamuje konsolidację branży, ale na pewno ograniczy naszą zdolność do inwestowania, osłabi konkurencję infrastrukturalną oraz ograniczy możliwość wyboru konsumentom. Proszę pozwolić mi wytłumaczyć po kolei. Wyliczono, że aby zrealizować cele Europejskiej Agendy Cyfrowej potrzeba zapełnić lukę w wysokości około 15 mld zł, które powinny zostać przeznaczone na budowę sieci. Widać więc, że polski rynek woła i o inwestycje i o konsolidację.

Dlatego moim zdaniem regulatorzy powinni baczniej przyjrzeć się sytuacji, w której się znajduje branża telekomunikacyjna i zastanowić, jak możemy współpracować, by osiągnąć te cele. Naszym zdaniem nowy pomysł regulatora jest zupełnie niepotrzebny, jeśli ma wymusić współpracę operatorów. Ona już ma miejsce. Regulator powinien tę współpracę wspierać, a osiągnie odwrotny skutek. Pomysł regulacji ograniczy nasze możliwości inwestowania i oferowania usług, ponieważ ta część sieci wewnątrzbudynkowej, którą chce regulować, jest technicznie niepodzielna, nie można z niej współkorzystać. UKE nie wzięło tego pod uwagę. Dlatego jego propozycja dyskryminuje sektor kablowy oraz klientów. Tych ostatnich dlatego, że w efekcie tej regulacji, klienci nie będą mogli korzystać równolegle z ofert różnych operatorów kablowych.

...

Przeczytaj więcej o:  Redeleanu , UPC Polska

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common