Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Konsultacje decyzji regulacyjnych dla kablówek: opinia KIGEiT

Urszula Zielińska 12-02-2019, ostatnia aktualizacja 12-02-2019 13:04

W poniedziałek 11 lutego, po 30 dniach, zakończyły się wszczęte 10 stycznia konsultacje projektów decyzji prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który planuje od czerwca objąć nowymi regulacjami największe telewizje kablowe w kraju.

Branża reprezentowana przez takich graczy jak UPC, Multimedia, Vectra, ale też Netia (grupa Cyfrowy Polsat) od początku broni się przed zmianą i krytykuje pomysł UKE, którym kieruje Marcin Cichy.

UKE nie podsumował jeszcze konsultacji i nie opublikował stanowisk, które otrzymał, ale wiemy już, jakie uwagi oficjalnie zgłosiła w konsultacjach Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT), której członkami są m.in. wymienione kablówki.

Stanowisko to można sprowadzić do stwierdzenia, że proponowane regulacje są zbędne, ponieważ nie ma popytu na dostęp do kabli telekomunikacyjnych w budynkach. Zdaniem KIGEiT-u jest też wątpliwe, czy decyzje, których projekty przedstawił UKE przyniosą jakikolwiek skutek poza nakładami, które kablówki będą musiały ponieść, aby przygotować się do „ewentualnego zapewnienia dostępu”.

Izba jako dowód na potwierdzenie tezy o braku zainteresowania infrastrukturą kablarzy pokazuje treść projektu decyzji, którą UKE chce zwolnić z kolejnych regulacji Orange Polska (na tzw. rynku LLU). Jednak tu chodzi o to, że to popyt na infrastrukturę Orange z różnych względów, także technicznych, jest ograniczony.

KIGEiT podniósł także, że UKE może już rozstrzygać spory o dostęp do kabli telekomunikacyjnych na podstawie art. 139 Prawa telekomunikacyjnego. A skoro tego nie robi – wnioskuje Izba – to znaczy, że takich sporów nie ma.

Faktem jest, że UKE nie zajmuje się wprost sporami o dostęp do kabli na podstawie wskazanego przepisu, ale jednak tej kwestii dotyczy wiele rozstrzygnięć, które wydaje. Mechanizm jest prosty: operator, który chce wejść z usługami do danego budynku, a ma z tym problem, zwraca się do urzędu o wydanie decyzji o dostępie do budynku. UKE sprawdza, czy jest tam już inny operator, z którego infrastruktury może skorzystać konkurent i jeśli stwierdzi, że jest, najczęściej wydaje decyzję, taką jaką proceduje właśnie np. dla firmy Idealan, próbującej położyć kable w blokach w Białymstoku.

Tam, gdzie nie ma innego operatora nakazuje właścicielom nieruchomości umożliwienie budowy infrastruktury. Tam, gdzie inny operator jest – odmawia pomocy i pozostawia operatorem dogadanie się w kwestii współkorzystania z sieci, a ingeruje dopiero wtedy gdy do porozumienia nie dojdzie, a nie ma ku temu obiektywnych powodów.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  INEA , Marcin Cichy , multimedia , telewizje kablowe , toya , UKE , upc , vectra

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common