Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Zygmunt Solorz chce wyższej dywidendy od Cyfrowego Polsatu

Urszula Zielińska 07-02-2019, ostatnia aktualizacja 07-02-2019 19:26

Co najmniej 1,8 mld zł dywidendy w latach 2019-2021 może wypłacić Cyfrowy Polsat – zakłada propozycja głównego akcjonariusza i założyciela Polsatu, Zygmunta Solorza.

- Z biznesowego punktu widzenia Cyfrowy Polsat stał się bardzo stabilnym i przewidywalnym przedsiębiorstwem – co kluczowe – o powtarzalnych wynikach finansowych. Można powiedzieć, że niczym duży, solidny bank. A taka instytucja nie tylko może, ale wręcz powinna, moim zdaniem, zapewniać powtarzalne wypłaty dla akcjonariuszy, że tak to ujmę, niczym dobrze, a nawet bardzo dobrze, oprocentowana lokata – mówi Zygmunt Solorz w udzielonym nam wywiadzie.

Czy to dobry moment na większą wypłatę biorąc pod uwagę, że w perspektywie są przetarg na częstotliwości 5G i budowa sieci nowej generacji?

Rozmowę z założycielem Polsatu publikujemy w piątkowym wydaniu „Parkietu" i „Rzeczpospolitej". Jej treść dostępna będzie również w naszych serwisach internetowych.

Cyfrowy Polsat poinformował dziś w wieczornym komunikacie, że zarząd firmy otrzymał list od reprezentanta głównego akcjonariusza, Zygmunta Solorza, w którym proponuje on zmianę polityki dywidendowej.

Jak podała notowana na GPW telekomunikacyjno-telewizyjna grupa, zgodnie z propozycją, w nadchodzących trzech latach miałaby ona wypłacić akcjonariuszom w sumie minimum około 1,8 mld zł, czyli około 0,93 zł akcję w każdym roku.

Średnia prognoz biur maklerskich zbieranych przez agencję Bloomberg wskazuje, że specjaliści spodziewali się, iż z zysku wypracowanego w 2018 roku w 2019 roku grupa wypłaci 0,33 zł dywidendy na akcję, dywidenda z zysku tegorocznego wyniesie w 2020 roku 0,52 zł, a z zysku przyszłorocznego dzielonego w 2021 roku – 0,64 zł. W sumie daje to sumę około 1 mld zł.

Z kolei dane zebrane przez Cyfrowy Polsat od 14 biur maklerskich wskazują, że średnio spodziewali się oni wypłaty 1,3 mld zł w ciągu 3 lat: 260 mln zł w 2019 r., 410 mln zł w roku 2020 oraz 650 mln zł w roku 2021.

Dotychczasowa polityka dywidendowa grupy przewiduje, że Cyfrowy Polsat będzie przeznaczać coraz większą część zysku na wypłatę dla akcjonariusz, w zależności od tego, w jakim tempie będzie ograniczać wskaźnik zadłużenia.

Zarząd Cyfrowego Polsatu poinformował dziś w komunikacie, że w odpowiedzi na wspomniane pismo dokona przeglądu planów Grupy Cyfrowy Polsat celem oszacowania możliwości alokacji zasobów gotówkowych pod kątem wypłaty dywidendy zgodnie z oczekiwaniami wyrażonymi przez reprezentanta akcjonariusza większościowego.

„Po przeprowadzeniu szacunku Zarząd dokona przeglądu obecnej polityki dywidendowej Spółki celem jej ewentualnej modyfikacji. Zarząd zapewni, aby nowa polityka dywidendowa nie zaburzyła koncepcji rozwoju firmy. Zarząd szacuje, iż proces weryfikacji zakończy się w marcu 2019 roku" – czytamy w raporcie bieżącym. Akcja Cyfrowego Polsatu kosztowała w czwartek na zamknięciu sesji 24,3 zł. Przy tym kursie wypłata 0,93 zł dywidendy daje 3,8-proc. stopy dywidendy.

Akcje Cyfrowego Polsatu podrożały w ciągu ostatnich 10 sesji o 3,39 proc., w ciągu miesiąca o 8,7 proc., a od początku roku o 7,71 proc..

Przeczytaj więcej o:  5G , Cyfrowy Polsat , dywidenda , Polkomtel , zygmunt solorz

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common