Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Sieci mobilne

Co z rządową strategią dla 5G w Polsce

Urszula Zielińska 29-01-2019, ostatnia aktualizacja 29-01-2019 10:00

Nowa technologia komórkowa jeszcze nie działa, a już sprawia kłopoty, bo nie wszyscy witają ją z otwartymi ramionami. Rząd waha się, czy podpisać się pod planem jej wdrożenia - wynika z nieoficjalnych informacji. Ze strony sektora prywatnego, czyli telekomów mobilnych, płyną na razie komentarze, że lepsze konkretne decyzje zamiast kolejny dokument. Za to państwowy Exatel, zwolennik budowy jednej sieci, uważa, że strategia rządu jest ważna.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości może w ogóle nie opublikować strategii wdrożenia sieci komórkowej kolejnej generacji – 5G – wynika z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej”, siostrzanego tytułu rpkom.pl.

Chodzi o ostateczną wersję tzw. planu dla 5G w Polsce, który miał zostać opublikowany przez Ministerstwo Cyfryzacji w 2018 r. Planu dotąd jednak nie opublikowano.

Teraz okazuje się, że publikacji dokumentu, który powinien powstać, aby nie tylko uczynić zadość oczekiwaniom Komisji Europejskiej, ale dać inwestorom, w tym prywatnym operatorom, czytelny wyraz intencji państwa w tej kwestii, może wcale nie być.

Przedwyborczy strach

Powód to przedwyborcze wyrachowanie. Chodzi o to, że środowiska zwalczające telefonię komórkową i podnoszące, że jest ona szkodliwa dla zdrowia z powodu promieniowania nadajników (PEM), zaczęły coraz silniej przebijać się z komunikatami i używać hasła „5G” jako zamiennika dla „PEM”.

Na temat 5G wykłada fanom znany celebryta od metod naturalnych Jerzy Zięba. 5G zajmują się już posłowie. W ubiegłym roku pytania na ten temat stawiał ministrowi Markowi Zagórskiemu Adam Andruszkiewicz (dziś wiceminister cyfryzacji).

W styczniu br. pojawiła się interpelacja grupy posłów Kukiz’15 również kierowana do ministra cyfryzacji. Na tle kolegów z klubu wyróżnił się Robert Majka, domagający się w interpelacji skierowanej do premiera Mateusza Morawieckiego odpowiedzi na pytania o wpływ technologii na dzietność Polaków. Obśmiany przez dziennikarzy napisał na Twitterze: „ten się śmieje, kto się śmieje ostatni”, i zamieścił link do wywiadu z Barrie Trowerem, który podaje się za fizyka i byłego pracownika brytyjskich służb specjalnych, a od lat głosi tezy o szkodliwości technologii radiowych: Tetry, wi-fi czy ostatnio 5G.

Szum wokół 5G jest coraz większy. Na razie minister cyfryzacji Marek Zagórski nadal sporo mówi o 5G i zaletach tej technologii, ale nie jest wykluczone, że nawiązań do tego tematu będzie coraz mniej.


– Plan dla 5G może zostać opublikowany pod warunkiem, że premier i operatorzy wypracują wspólny plan zakładający wybudowanie jak najmniejszej liczby nowych nadajników – mówi nam osoba znająca kulisy sprawy.

Rozmowy zamiast planu?

Jak pisaliśmy, premier Morawiecki spotyka się z przedstawicielami operatorów komórkowych, aby rozmawiać o sposobie budowy sieci 5G. Pierwsze spotkanie w tej sprawie z udziałem szefów zarządów wszystkich czterech telekomów (Plusa reprezentował Zygmunt Solorz) miało miejsce jeszcze w ubiegłym roku. Wówczas z ust premiera miało paść pytanie o opinię telekomów na temat budowy jednej sieci 5G, za czym opowiada się Exatel, państwowy operator nadzorowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, widzący się w roli hurtowego operatora takiej sieci.

Według naszych źródeł od tamtej pory odbyło się jeszcze jedno spotkanie, przy czym nie byli obecni na nim wszyscy przedstawiciele telekomów. Nie było np. nikogo z Orange Polska. Konkretnych ustaleń po tych toczących się za zamkniętymi drzwiami rozmów ciągle nie ma.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  5G , strategia , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common