Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Regulacje i prawo

Prezes UKE: telewizji kablowe regulowane od czerwca

Urszula Zielińska 10-01-2019, ostatnia aktualizacja 10-01-2019 19:52

Cichy przyznaje przy tym, że urząd zrezygnował z jednego z etapów regulacji: wprowadzeniu jednolitych umów o dostęp hurtowy  w modelach BSA (Bistream Access) albo LLU (local loop unbundling) do sieci kablówek, jak to zrobiła niegdyś Anna Streżyńska z Telekomunikacją Polską.

To właśnie takiego podejścia, w którym wprowadza się stałe jednolite ceny za hurtową usługę, najbardziej bała się ta branża. W ub.r. Polska Izba Komunikacji Elektronicznej zamówiła w Audytelu raport, którego autorzy bili na alarm, że większe obowiązki regulacyjne nie będą sprzyjać rozwojowi inwestycji i innowacji w zakresie nowej oraz rozszerzonej infrastruktury, a te są potrzebne, aby Polska spełniła wymagania Europejskiej Agendy Cyfrowej i w każdym domu był internet o prędkości minimum 30 Mb/s, a za chwilę 1 Gb/s.

- Regulacja sektora kablowego musi być rozsądna, bo to diament w koronie naszego szerokopasmowego dostępu do internetu. Szczególnie wprowadzenie regulacji podobnych do tych, które niegdyś UKE zastosował dla TPSA mogłoby spowolnić inwestycje telewizji kablowych – mówi Grzegorz Bernatek, główny analityk Audytelu.

W podobnym tonie wypowiada się Patrycja Gołos.  - Polski rynek jest przeregulowany, potrzebujemy inwestycji, a nie kolejnej regulacji, określającej warunki dostępu do infrastruktury, którą już dziś jest przedmiotem współkorzystania na zasadach komercyjnych – cały sektor kablowy dziś wymienia się tymi elementami sieci, więc nie rozumiemy kto miałby być beneficjentem tej regulacji, poza największymi na rynku graczami – mówi  Gołos.

Również dziś UKE rozpoczął konsultacje decyzji deregulującej Orange Polska na rynku BSA i LLU. - Niezrozumiałe jest, że w tym samym czasie, kiedy prezes UKE konsultuje decyzje regulacyjne dla sektora kablowego, konsultuje również projekty rozstrzygnięć deregulacyjnych dla Orange - mówi Gołos.

Według niej, regulacja nie pozwala operatorom zarabiać na korzystaniu z własnej infrastruktury. - Ta regulacja jest przedwczesna. Jeszcze nie weszła w życie regulacja kanalizacji wewnątrzbudynkowej, a prezes UKE już dąży do uregulowania kolejnych elementów naszej infrastruktury, bez sprawdzenia czy poprzednia regulacja działa – dodaje.

Delikatniej wypowiada się szef Inei. - Analizujemy jeszcze treść tego dokumentu, ale na pewno możemy już teraz powiedzieć, że jako właściciel infrastruktury jesteśmy zwolennikiem strategii jej otwierania dla innych operatorów. Robimy to zresztą, bez odgórnych nacisków, już od blisko dwóch lat. Najlepszym przykładem jest nasza dwuletnia współpraca z Orange Polska. Jesteśmy też przekonani, że coraz liczniejsza grupa operatorów będzie postępowała podobnie jak my i będą oni zwolennikami udostępniania swojej infrastruktury. Przyjmujemy więc tę decyzję, choć chcemy też podkreślić, że z naszej perspektywy niepotrzebnie narzucane są pewne zasady i odgórne regulacje, które mogą okazać się nierynkowe. Uważamy po prostu, że wszelkie regulacje, na rynkach, które są otwarte na współpracę, są zbędne - przyznaje Janusz Kosiński.

...

Przeczytaj więcej o:  Marcin Cichy , regulacje , telewizje kablowe , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common