Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Play renegocjował umowę kredytu na 7 mld zł

Urszula Zielińska 09-01-2019, ostatnia aktualizacja 09-01-2019 14:14

Grupa Play Communications renegocjowała umowę kredytową  zawartą z konsorcjum banków w 2017 roku, opiewającą na 7 mld zł. Nowe warunki są korzystniejsze zarówno telekomu, jak i… dla jego głównych akcjonariuszy.

Na mocy nowej umowy, P4, operator sieci Play w 100 proc. należący do Play Communications, może spłacać mniejsze raty kapitałowe kredytu  w latach 2019-2021 (346,7mln zł zamiast 586,3 mln zł), a większa płatność przypada dopiero w marcu 2022 r. (1,01 mld zł zamiast 293 mln zł).

Play może też i wyemitować  obligacje o wartości nominalnej 2 mld zł. Jeśli zaś ograniczy relatywną wysokość długu netto do poniżej 3-krotności dwunastomiesięcznej EBITDA, może liczyć na niższe oprocentowanie.

Co ciekawe, w zapisach nowej umowy zniesiono ograniczenia ciążące do tej pory na wehikułach dwóch głównych akcjonariuszy Playa: Novatorze (islandzkiego miliardera Thora Bjorgolfssona) i Tollertonie (Greka Panosa Germanosa). Zmieniono bowiem definicję tzw. zmiany kontroli nad Playem.

Według nowej definicji zawarowanej w umowie, do zmiany kontroli nad spółką dochodzi, gdy pojawia się inwestor, zwiększający zaangażowanie w kapitale spółki do ponad 33,33 proc. i  nie jest to żaden z obecnych głównych akcjonariuszy.  Jednocześnie – czytamy w komunikacie Play Communications – jakiekolwiek ograniczenia dotyczące głównych akcjonariuszy zostały zniesione.

Tomasz Poźniak, dyrektor ds. relacji inwestorskich w Play Communications pytany, czy to oznacza, że Novator i Tollerton mogą równie dobrze pozbyć się akcji i nie będzie miało to wpływu na warunki finansowo odpowiedział krótko:  - Tak.

Pytany natomiast o to, jak szybko Play chciałby skorzystać z możliwości emisji obligacji odpowiedział, że jest to opcja i spółka nie ma w tej chwili konkretnych planów.  Według niego średnioterminowy cel telekomu do nadal ograniczenie poziomu wskaźnika dług netto do EBITDA do poniżej 2,5.  W końcu września ten wskaźnik Playa wynosił 3,14.

2 mld zł to suma, którą zdaniem Haitong Banku każdy z operatorów komórkowych przeznaczy na częstotliwości dla sieci komórkowych 5G.

Kurs akcji Play Communications rośnie dziś na warszawskiej GPW o godz. 13.42 rośnie o 3,56 proc. do 20,36 zł. Odrabia straty z wtorku, gdy od rana notowania topniały, a na zamknięciu papier kosztował 19,66 zł, o 7,18 proc. mniej niż w poniedziałek.

Nie było informacji, które mogłyby spowodować taką przecenę. Tego dnia w trakcie sesji Play poinformował tylko, że miejsce Jacka Niewęgłowskiego ustępującego z końcem stycznia zajmie jego wieloletni podwładny, Piotr Kuriata.

W 2017 roku P4 zawarło umowę kredytu  z konsorcjum Alior Banku, BZ WBK (obecnie Santander), BNP Paribas, DNB Bank ASA, DNB Bank Polska,  PKO BP, TFI PZU (w imieniu PZU FIZ AN BIS 2 i PZU SFIO Universum) oraz Raiffeisen Bank International jako organizatorem finansowania. Pozyskane 7 mld zł posłużyło firmie aby zrefinansować istniejące długi.

Przeczytaj więcej o:  5G , Alior Bank , novator , obligacje , P4 , PKO BP , play , Tollerton

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common