Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

UKE nałożył 2,2 mln zł kar na 4Carriers

Marta Rzeźnicka 04-01-2019, ostatnia aktualizacja 04-01-2019 20:55

W sumie 2,2 mln zł kary nałożył Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej na spółkę telekomunikacyjną 4Carriers. Stwierdził, że tranzytując połączenia telekomunikacyjne z zagranicy systematycznie dokonywała ona zamiany oznaczeń numerów z zagranicznych na krajowe (np. +44 na +48) wykorzystując do tego numerację krajową przyznaną innym przedsiębiorcom telekomunikacyjnym.

Jak podkreśla UKE, niezmienność w oznaczeniu numeru telefonu na całej drodze połączeniowej jest jednym z wymogów obowiązującego prawa.

"Zamiana oznaczenia numeru jest dopuszczalna jedynie w ściśle określonych przypadkach i sprowadza się do użycia tzw. „numeru technicznego". Poza określonymi w przepisach sytuacjami takie działanie stanowi naruszenie Prawa telekomunikacyjnego i podlega karze" - podał urząd.

Z komunikatu UKE wynika, że na praktykach 4Carriers tracił Orange Polska.

Ukarana firma "tranzytując w swojej sieci połączenia głosowe dokonywała zmiany oznaczenia numeru zagranicznego na krajowy, aby uzyskać w ten sposób korzyści finansowe poprzez skierowanie tak oznaczonych połączeń do sieci Orange Polska na wiązki PSI (Płaskiej Stawki Interkonektowej)" - czytamy.

Sposób międzyoperatorskiego rozliczania połączeń kierowanych na wiązki PSI jest bardzo korzystny dla operatora korzystającego z PSI, gdyż uiszcza on na rzecz Orange kwoty ustalone jako ryczałt.

Tyle że w ten sposób, jak podkreśla urząd, mogą być kierowane tylko połączenia krajowe, a połączenia międzynarodowe muszą być kierowane na tzw. wiązki minutowe i rozliczane po wyższej stawce.

"Proceder praktykowany przez 4Carriers wpłynął negatywnie na zachowanie konkurencji na rynku telekomunikacyjnym oraz na bezpieczeństwo w telekomunikacji. Podmiana numeru wywołującego może uniemożliwić zidentyfikowanie podmiotu inicjującego połączenie i samego źródła pochodzenia ruchu, uniemożliwiając tym samym działania właściwym służbom" - informuje UKE.

4Carriers może odwołać się do sądu.

Przeczytaj więcej o:  4Carriers , kary , operatorzy , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common