Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Regulacje i prawo

Komisja Europejska pytała o suwerenność szefa Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Urszula Zielińska 20-12-2018, ostatnia aktualizacja 20-12-2018 11:24
Marek Zagórski, minister cyfryzacji
Marek Zagórski, minister cyfryzacji
źródło: ROL
Marcin Cichy, prezes UKE
Marcin Cichy, prezes UKE
źródło: ROL

"Projektowany przepis (harmonogram rozdysponowania określonych zasobów częstotliwości) budzi istotne zastrzeżenia, przede wszystkim w zakresie jego celu i faktycznych skutków. Projektowany przepis wprowadza niepewność co do kompetencji niezależnego organu, jakim jest Prezes UKE, a w konsekwencji projektowaną regulację należy uznać za bezskuteczną i nadmiarową. Istnieją również poważne wątpliwości co do zgodności proponowanej regulacji z przepisami unijnymi. Nie jest również jasne, w jakim trybie i formie miałby być określany harmonogram, a także jaką miałby moc i jakie byłyby konsekwencje jego wprowadzenia dla organów administracji" - czytamy natomiast w stanowisku Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Podobnie wypowiedziała się na ten temat Krajowa Izba Gospodarki Elektronicznej i Telekomunikacji.

Zaniepokojenie zmianą kompetencji prezesa UKE wyraziła też – choć ostrożnie – Konfederacja Lewiatan. „Zakładamy, że celem projektowanej regulacji jest w pierwszym rzędzie udostępnienie zasobów widma niezbędnych do sprawnego wdrożenia 5G” – czytamy w stanowisku Lewiatana. „W naszej ocenie przepis wprowadza niepotrzebną niepewność regulacyjną w tak ważnym obszarze, jakim jest gospodarka częstotliwościami radiowymi” – dodaje jednak organizacja.

Anna Streżyńska, choć została zdymisjonowana, nie krytykuje planu przeniesienia części kompetencji szefa UKE na rządowy szczebel. Według niej zarządzanie pasmem w wielu krajach Unii Europejskiej jest w domenie rządu, a układ w kraju nastręczał już trudności. – Ważne jest, by narzędzia techniczne, regulacyjne pozostały przy prezesie UKE – mówi b. minister cyfryzacji.

Prezes UKE w br. stracił już wpływ na pasma z zakresu 450 MHz. Dysponenta wskazuje obecnie minister energii.

1 2
Następna

Przeczytaj więcej o:  5G , częstotliwości , Komisja Europejska , Marcin Cichy , ministerstwo cyfryzacji , prawo , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common