Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Na MUX8 pojawią się w końcu programy TVP

ziu 19-12-2018, ostatnia aktualizacja 19-12-2018 09:09

Telewizja Polska zdecydowała się skorzystać z oferty Emitela i umieści na ósmym multipleksie swoje kanały. Będą to TVP Rozrywka i TVP Sport HD - informuje dziś "Presserwis", internetowe ramię miesięcznika "Press".

Według tego samego źródła, rada nadzorcza TVP wyraziła zgodę na zawarcie umowy z Emitelem we wtorek, a jej podpisanie ma nastąpić w najbliższych dniach.

Emitel prowadzi kilka multipleksów cyfrowej telewizji naziemnej. Ósmy multipleks - tzw. MUX8 - od końca 2016 roku. Chętnych aby umieścić na nim programy było wielu.

Głównym klientem Emitela miała być Telewizja Polska, dla której przeznaczono miejsce na trzy programy w standardowej rozdzielczości lub dwa, jeśli jeden z nich miałby być nadawany w rozdzielczości HD. Zapisy takie znalazły się w decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej o rezerwacji częstotliwości dla Emitela na potrzeby uruchomienia MUX8. Publiczny nadawca do tej pory nie skorzystał jednak z oferty operatora cyfrowej telewizji naziemnej. Na przeszkodzie stanąć miały finanse.

W efekcie, na wniosek UKE, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zgodziła się na wpisanie do decyzji rezerwacyjnej dla Emitela swoistego ponaglenia. Zgodnie z nim TVP dostała czas do 30 kwietnia br. na złożenie wniosku o zawarcie umowy o dostęp do MUX8. W przeciwnym razie, multipleks mógł zostać wykorzystany na emisję innych kanałów koncesjonowanych przez KRRiT.

Jak podała w marcu KRRiT, rada nadzorcza TVP podtrzymała zamiar wejścia ze swoimi kanałami na MUX 8 i zapewniła, że spółka prowadzi intensywne prace przygotowawcze nad przystąpieniem do negocjacji z EmiTelem.

TVP Rozrywka był już wcześniej elementem oferty cyfrowej telewizji naziemnej. W czerwcu jego miejsce na MUX3 (w całości wykorzystywany przez TVP) zajął TVP Sport.

Emitel i TVP nie podały na razie, oficjalnych komunikatów w sprawie zakończenia sporu. Według informacji "Dziennika Gazeta Prawna", publiczny nadawca zapłacić ma tyle, ile ustalono pierwotnie i tyle, ile płacą inni nadawcy korzystający z MUX8.

Na MUX8 obecnie nadawane są Metro (Grupa Discovery/TVN), Telewizja WP (Grupa Wirtualna Polska Holding), Nova TV (Grupy ZPR i Cyfrowy Polsat) oraz Zoom TV (Kino Polska). Według dostępnych informacji, nadawcy ci płacą Emitelowi rocznie 6-7 mln zł za kanał na mocy umów podpisanych na 10 lat.

Nie wiadomo, na jak długo TVP zawiera umowę z Emitelem oraz w jaki sposób zakończona zostanie sprawa strat, które Emitel poniósł przez około 2 lata. Być może operator nadajników sygnału radiowo-telewizyjnego będzie musiał się z nimi pogodzić.

Przeczytaj więcej o:  częstotliwości , dvb-t , EmiTel , multipleks , MUX8 , tvp , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common