Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Technologie i urządzenia

W Internecie Rzeczy ważne są analityka i automatyzacja procesów

10-12-2018, ostatnia aktualizacja 10-12-2018 11:00

Czy Smart City to element IoT, czy może odwrotnie?
- Inteligentne i przyjazne dla mieszkańców miasto wymaga Internetu Rzeczy z prawdziwego zdarzenia. Tylko dzięki analityce i przetwarzaniu danych z wielu źródeł możemy dać służbom miejskim i włodarzom miast przydatne oraz zrozumiałe informacje. Smart City jednak wykracza daleko poza technologię. Na pierwszym miejscu powinien być komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców. Temu powinny być podporządkowane wszystkie rozwiązania. W tym sensie IoT stanowi technologiczne wsparcie koncepcji Smart City.

Czy IoT to bardziej świat konsumenta, czy jednak przemysłu? Dlaczego?
- IoT stało się słowem-wytrychem, który pozwala na sprzedawanie wielu urządzeń domowych, które mają uprzyjemniać nam życie np. lodówki, które same sygnalizują stopień zapełnienia, lampy wygaszające się po jednym ruchu palca po ekranie smartfona czy asystenci głosowi. Jednak większości rozwiązań, które oferujemy nie widać. To przede wszystkim czujniki i mierniki, które pozwalają zbierać dane, przetwarzać je i automatyzować procesy. Ostateczni beneficjenci tych rozwiązań - mieszkańcy miast i pracownicy firm zauważą raczej, że czegoś nie muszą zrobić - nie muszą szukać miejsca parkingowego, przesyłać wskazań wodomierzy do spółdzielni, a popsute urządzenie w firmie zostanie szybciej naprawione. Jest także druga strona medalu. Najbardziej zaawansowane rozwiązania IoT nadal wymagają dużych inwestycji. Dlatego, choć wszyscy poczujemy różnicę, prawdziwe IoT to domena firm i samorządów.

Czy IoT wymaga istnienia karty SIM? Jak można wyobrazić sobie działanie urządzeń w tym ekosystemie, gdy SIM wyjdzie z obiegu? A może nie wyjdzie?
- Karty SIM są potrzebne w urządzeniach (obiektach), które komunikują się za pośrednictwem sieci komórkowej. Rozwiązania IoT mogą wykorzystywać do komunikacji inne rodzaje transmisji np. przewodową lub radiową, ale nie komórkową. Wtedy nie wykorzystują SIM. Obecnie najbardziej masowo stosowane rozwiązania oparte są na sieci 2G.

Ile warty jest dziś, a ile będzie warty za kilka lat rynek IoT? Jaka jego część może przypaść w udziale operatorom komórkowym?
- Firma badawcza IDC szacuje, że w 2020 roku wartość rynku Internetu Rzeczy sięgnie 1,7 biliona dolarów. Operatorzy komórkowi mają możliwość zapewnienia łączności, a także doświadczenie w integracji różnorodnych systemów, zbieraniu danych i ich wykorzystywaniu.

I właśnie te ostanie czynniki mają największe znaczenie w rozwoju IoT. Orange Polska posiada rozwinięte środowisko IoT oparte na  API IoT. API to interfejsy programistyczne, które pozwalają na udostępnienie zestandaryzowanych danych i ponowne ich przetworzenie w spersonalizowany sposób. To właśnie dzięki takim interfejsom możemy korzystać z miliardów różnych aplikacji dostępnych w sklepach firm takich jak Amazon, Google czy Apple. Aplikacje mogą być wykorzystywane do  poprawy działania samej organizacji jak i do tworzenie produktów zewnętrznych sprzedawanych klientom końcowym.

...

Przeczytaj więcej o:  IoT , Orange Polska , Sebastian Grabowski

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common