Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Technologie i urządzenia

W Internecie Rzeczy ważne są analityka i automatyzacja procesów

10-12-2018, ostatnia aktualizacja 10-12-2018 11:00

Rozwiązania oparte na sieci 2G oferujemy od wielu lat, jednak mają one ograniczenia - ilość danych, które mogą przesłać, zużycie prądu, a co za tym idzie czas pracy na baterii, czy ograniczenia funkcjonowania w trudno dostępnych miejscach - mówi Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska. Według niego, odpowiedzią na wszystkie trudności jest technologia łączności LTE-M i wykorzystujące ją urządzenia CAT-M1. Czym różnią się M2M, IoT, Smart City? Ile może być warty rynek tych rozwiązań?

Rpkom.pl: Internet Rzeczy to pojęcie kojarzone dziś głównie z technologią przyszłości 5G, ale przecież operatorzy obsługują komunikacje między przedmiotami od długiego czasu. Czym z punktu widzenia Orange Polska różni się IoT od M2M, protoplasty Internetu Rzeczy?

Sebastian Grabowski, Dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii Orange Polska :

- W skrócie różnica polega na tym, że M2M to typ komunikacji, realizujący połączenia maszyna - maszyna. Natomiast IoT to już system, w którego skład wchodzą urządzenia (obiekty), łączność M2M, platforma zarządzająca obiektami - zbierająca i składująca dane, a także aplikacja, która przetwarzając dane umożliwia podejmowanie dobrych decyzji.

Łączność między autonomicznymi urządzeniami zapewnia już sieć 2G i to przy wykorzystaniu różnych rozwiązań. Tak działają inteligentne liczniki na wodę, które same przesyłają stan pomiaru do centrali, bankomaty, czy czytniki kart płatniczych, czy też część kamer monitoringu. W rozwiązaniach Smart Home wykorzystywane jest najczęściej domowe WiFi, które łączy wszystkie „inteligentne” urządzenia z jednym centrum sterownia.

Rozwiązania oparte na sieci 2G oferujemy od wielu lat, jednak mają one ograniczenia - ilość danych, które mogą przesłać, zużycie prądu, a co za tym idzie czas pracy na baterii, czy ograniczenia funkcjonowania w trudno dostępnych miejscach. Odpowiedzią na wszystkie trudności jest technologia łączności LTE-M i wykorzystujące ją urządzenia CAT-M1, specjalnie zaprojektowana pod potrzeby IoT.

Przesyłanie danych „do centrali” od prawdziwego IoT różni to, co z tymi danymi robimy - czyli analityka i automatyzacja procesów. Możliwość zaprogramowania automatycznego działania różnych funkcji, wyciągania wniosków, a także integracja z innymi źródłami danych. Bez tego najlepsza łączność, nawet oparta na sieci 5G, będzie dawać ograniczone rezultaty. Orange oferuje wiele możliwości, wykorzystujących nasze otwarte środowiska API IoT, by zbierać dane z różnych źródeł i przekształcać je na użyteczne informacje, bądź automatyzować procesy.

Które zastosowania M2M/IoT to zastosowania masowe?
- Najwięcej usług świadczymy w zakresie zdalnych pomiarów zużycia wody (Smart Water), kolejne to inteligentne oświetlenie uliczne (Smart Light), dalej Smart Bike, czyli wypożyczalnia rowerów czwartej generacji, które nie potrzebują stacji dokujących.

Jakie przykłady najbardziej zaawansowanych zastosowań IoT znamy dziś? Czy Orange bierze udział w ich wdrożeniach? Czego wymagają one po stronie klienta?
- Dobrym przykładem zaawansowanego rozwiązania jest Advanced Bus Location, rozwijany we Wrocławiu. Pomaga precyzyjnie określić pozycję każdego autobusu w mieście. To z kolei pozwala na zapewnienie płynności przejazdu m.in. poprzez odpowiednie wysterowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach. Takie rozwiązanie zwiększy efektywność i punktualność transportu publicznego. Opiera się na połączeniu trzech technologii - GPS, sieci mobilnej GSM, WiFi oraz niewielkich urządzeń - beaconów, znajdujących się np. na latarniach ulicznych i wykorzystujących Bluetooth.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  IoT , Orange Polska , Sebastian Grabowski

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common