Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Córka założyciela Huawei aresztowana w Kanadzie i co z tego wynika

Urszula Zielińska 06-12-2018, ostatnia aktualizacja 06-12-2018 17:37

Dziś indeksy giełd papierów wartościowych na świecie tracą na wartości po tym jak w relacjach handlowych Stanów Zjednoczonych i Chin nastąpił kolejny nieoczekiwany zwrot.

Anglojęzyczne agencje informacyjne, w tym Reuters, informują od rana, że Kanada zareagowała na wniosek Stanów Zjednoczonych i na jej terenie zatrzymana została wysoko postawiona menedżerka koncernu Huawei.

Chodzi o Meng Wanzhou, córkę założyciela Huawei, która jest jednocześnie dyrektor finansową tego obecnie jednego z największych producentów infrastruktury i konsumenckich urządzeń telekomunikacyjnych na świecie. Została ona aresztowana i ma być deportowana do USA, które zarzuca spółce z grupy Huawei działającej na terenie, naruszenie embarga handlowego z Iranem.

Agencja Reuters w kwietniu br. pozyskała informacje, z których wynikało, że Stany prowadziły dochodzenie w sprawie działań Huawei w tym obszarze od 2016 roku.

Giełdowi inwestorzy reagują dziś panicznie ponieważ jeszcze w sobotę wydawało się, że USA i Chiny zawiesiły wojnę handlową na kołku na 90 dni. Tego dnia bowiem Donald Trump i Xi Jinping podpisali rozejm w wojnie handlowej, która dziś dotyczy w największym stopniu firm technologicznych.

Trudno jednoznacznie wskazać moment, w którym zaczęła się technologiczna era konfliktu mocarstw, ale jej przejawami było zablokowanie sprzedaży produktów amerykańskich firm na rzecz chińskiej firmy ZTE, a potem fiasko globalnej konsolidacji producentów procesorów: przejęcia holenderskiej firmy NXP przez amerykański Qualcomm (Chiny nie wyraziły na nią zgody).

USA ostatnio namawiają inne kraje, aby rezygnowały z kontaktów handlowych z Huawei i mają w tym swoje sukcesy. Taką decyzję podjęły już Australia, Nowa Zelandia, a w Europie Wielka Brytania, której d. monopolista - BT - zapowiedział wycofanie komponentów dostarczonych przez chińską firmę ze szkieletu sieci 4G. Wspomniane kraje jako formalny powód zamknięcia się na kooperację z Huawei podają jednak raczej względy bezpieczeństwa.

Jak pisze "The Guardian", podstawą braku zaufania w tej kwestii jest zmiana w chińskim prawie nakazująca obywatelom i firmom współpracę z tamtejszymi służbami wywiadowczymi. Huawei ze swojej strony zapewnia, że nie przekazuje danych o użytkownikach.

Są jednak też głosy zaufania do Huawei, jako dostawcy. Pozytywną opinię na jego temat wyraził niedawno Deutsche Telekom (właściciel marki T-Mobile).

Na amerykańsko-chińskim zamieszaniu zyskać mogą amerykańscy i europejscy producenci infrastruktury telekomunikacyjnej, tacy jak Nokia, czy Ericsson - uważa "Financial Times".

Dziennik zwraca uwagę, że notowania akcji szwedzkiej firmy w tym roku rosną. Tak też było dziś, mimo że dostawca przyznał, iż to dostarczone przez niego elementy oprogramowania sieciowego mogły mieć związek z awariami u takich operatorów, jak brytyjski O2, czy japoński Softbank.

Przeczytaj więcej o:  huawei , kanada , usa

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common