Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Nie tylko czystym światłowodem operator stacjonarny żyje

ziu 06-12-2018, ostatnia aktualizacja 06-12-2018 16:53

Najpierw zdecydował się na to Orange Polska, a teraz także Netia zamierza stosować technologię G.Fast przy podłączaniu abonentów do sieci szerokopasmowego dostępu do internetu.

G.Fast to technologia szerokopasmowego dostępu, w której na ostatnim odcinku gospodarstw domowe podłączone jest do sieci światłowodowej miedzianym łączem.

Stacjonarny operator z Grupy Cyfrowy Polsat podał, że zakończył testy technologii i będzie ją oferować klientom tam, gdzie nie ma możliwości podejścia z kablem optycznym do gniazdka w ścianie.

Jak zapewnił Grzegorz Bartler, dyrektor generalny ds. techniki i członek zarządu Netii, telekom w dalszym ciągu stawia na światłowód. – Zdecydowanie preferujemy modernizację w modelu "światłowód do mieszkania". Jednak w części budynków nie mamy zgody na takie inwestycje. I tu z pomocą przychodzi technologia G.fast. Nie jest to może rozwiązanie idealne, ale najważniejsze, że dzięki niemu klienci dotychczas pozbawieni szans na szybki internet, otrzymają łącza o prędkościach rzędu setek megabitów na sekundę, czyli na miarę – co najmniej – początku XXI wieku – uważa Bartler, cytowany w komunikacie Netii.

Według Netii, rozwiązanie w technologii G.fast (ang. fast access to subscriber terminals) architekturą i parametrami przypomina najbardziej technologię Gigabit Ethernet (ETTH) w wariancie fiber to the building (FTTB).

W obu tych technologiach łącza światłowodowe doprowadzane są do przełącznika  umiejscowionego w piwnic lub garażu.

O tym, że Orange będzie stosować G.Fast mówił nam rok temu Piotr Jaworski, dziś członek zarządu telekomu. Wojciech Jabczyński, rzecznik spółki nie zdradza, w jakim stopniu firma wykorzystuje G.Fast, ani ilu abonentów korzysta z tego rodzaju podłączenia do internetu.

Technologicznym partnerem Netii przy G.Fast jest Huawei. Telekom podaje, że przepustowość łącza w tej technologii to nawet 1,12 Gb/s, co sprawia, że można je określać mianem "gigabitowego".

Przeczytaj więcej o:  fttb , FTTH , G.fast , NETIA , Orange , światłowód

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common