Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

5G w Polsce: mały wyścig Orange i T-Mobile...

ziu 06-12-2018, ostatnia aktualizacja 06-12-2018 15:49

W końcówce roku wśród operatorów komórkowych trwa swoisty wyścig na innowacje.  Jakiś czas temu T-Mobile Polska zwołał na najbliższy piątek konferencję, podczas której najprawdopodobniej pokaże działanie sieci 5G.

Tymczasem w środę Orange Polska poinformował, że sprawdza pierwszą, komercyjną stację bazową 5G w Polsce. Stacja bazowa znajduje się w Gliwicach i  - jak zapewnia operator - ma wszystkie funkcje pozwalające, by w oparciu o nią świadczyć usługi w technologii nowej generacji 5G. Aby było to możliwe klienci telekomu muszą jeszcze dysponować odpowiednimi rozwiązaniami i zapewne na tę chwilę jeszcze poczekamy.

Aby nie dać Orange satysfakcji pracownicy T-Mobile Polska ogłosili od razu, że na dachu siedziby telekomu w Warszawie też działa już stacja bazowa 5G.

Orange przypomina, że uruchomienie masztu z nową technologią to drugi etap prac w Gliwicach, gdzie wcześniej firma testowała nadajniki 5G. Podał, że wykorzystał modem i urządzenia sieciowe działające w paśmie o szerokości 100 MHz na częstotliwości 3,4-3,6 GHz, udostępnionej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

"Celem testów jest sprawdzenie możliwości technologii oferowanej przez producenta oraz jej integracji z resztą sieci Orange Polska" - podano.

Stacja bazowa testowana w Gliwicach działa w tzw. trybie „Non Stand Alone", co oznacza, że do przyłączenia się do sieci wykorzystuje sieć 4G LTE, ale transfer danych przebiega po sieci 5G - dodał operator.

To rozwiązanie pozwala na współpracę dwóch generacji sieci mobilnej i zarazem najbardziej efektywne połączenie dla przyszłych klientów.

Przeczytaj więcej o:  5G , Orange , T-Mobile

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common