Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

UKE: w grudniu projekt decyzji deregulującej rynek LLU

29-11-2018, ostatnia aktualizacja 29-11-2018 10:38

Urząd Komunikacji Elektronicznej planuje dalszą deregulację Orange Polska. W nadchodzącym miesiącu urząd zamierza przedstawić do konsultacji decyzje zwalniające operatora z obowiązku udostępniania sieci w modelu LLU (ang. local loop unbundling) oraz w modelu BSA w kolejnych gminach.

Marcin Cichy, prezes UKE, zapowiedział te zmiany podczas konferencji Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej (KIKE), relacjonowanej przez serwis Telko.in.

Według Cichego cytowanego przez serwis, liczba gmin, w których Orange zwolniony jest z obowiązku udostępniania sieci w modelu BSA, może urosnąć o ok. 100 (z obecnych 76), a deregulacja LLU dotyczyć będzie ok. 70 gmin.

UKE co pewien czas sprawdza, czy stosowane przezeń regulacje są uzasadnione. W 2014 r., gdy UKE kierowała Magdalena Gaj, urząd po raz pierwszy poluzował Orange kajdany, uznając, że nie przynoszą one efektów w postaci inwestycji operatorów alternatywnych i większej konkurencji, a tym samym i nie są celowe. Podobnie jest i tym razem.

Z LLU w Orange korzystała przez lata głównie Netia, która teraz koncentruje się na modernizacji własnej sieci. W końcu września w sumie wszyscy operatorzy korzystali z 80 tys. łączy Orange w modelu LLU.

To o ponad połowę mniej niż w szczycie w 2012 r. (187 tys.).

Mimo tego spadku, jak mówi Karol Wieczorek, rzecznik Netii, firma nie jest entuzjastą deregulacji.

Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange – przeciwnie. Zapowiedź regulatora podkreśla na korporacyjnym blogu.

To dla telekomu zachęta, aby wejść ze światłowodem do kolejnych miast.

Przeczytaj więcej o:  BSA , kike , LLU , Marcin Cichy , NETIA , Orange Polska , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common