Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Sieci mobilne

Czekanie na strategię 5G dla Polski

Urszula Zielińska 27-11-2018, ostatnia aktualizacja 27-11-2018 08:30

Do końca roku Ministerstwo Cyfryzacji zamierza opublikować Plan dla 5G w Polsce - oparty o projekt strategii przygotowanej przez poprzednią szefową resortu Annę Streżyńską. W tym tygodniu poznać mamy zestawienie uwag do aktualizacji Narodowego Planu Szerokopasmowego obejmującej tematykę sieci nowej generacji. 2019 rok rozwiązać powinien worek z testami. Gdzie i kto może je przeprowadzić? Jak mogą wyglądać pierwsze usługi 5G w Polsce, a co oferują operatorzy za granicą?

Do uruchomienia sieci mobilnych w technologii 5G przygotowuje się administracja, operatorzy oraz ich dostawcy infrastruktury i sprzętu. Tyle, że najpierw potrzebna jest strategia państwa wyznaczająca kierunki i odpowiadająca ogólnie na pytanie, kto, kiedy i jak zbudować ma nową sieć oraz jaki ma być w tym procesie udział strony publicznej. Potrzebny jest również realny plan udostępnienia przez państwo odpowiednich częstotliwości radiowych (3,5 GHz, 3,7 GHz, 26 GHz i 700 MHz), na których 5G może działać w sposób niezakłócany przez systemy krajów sąsiadujących. Za przygotowanie strategii odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji. Za uporządkowanie i udostępnianie częstotliwości – Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Plan dla 5G do końca roku

Projekt strategii Polski dla 5G poznaliśmy w styczniu, gdy resortem cyfryzacji kierowała jeszcze Anna Streżyńska. Zebrał on różne opinie, przy czym mocno skrytykował go UKE. Czekamy obecnie na ostateczną wersję tego dokumentu, który, według następcy Streżyńskiej - Marka Zagórskiego - powinien być planem rządu.

– Obecnie trwają intensywne prace w zakresie planu dla 5G w Polsce. Dokument opracowywany jest we współpracy z UKE i opiera się na głównych założeniach projektu strategii „5G dla Polski” – informuje biuro prasowe Ministerstwa Cyfryzacji. – Plan dla 5G w Polsce powinien zostać opublikowany do końca roku – dodaje.

W resorcie trwają również prace nad aktualizacją Narodowego Planu Szerokopasmowego, który obejmuje sieci 5G jako jeden ze sposobów zapewnienia dostępu do szerokopasmowego internetu. Aktualizacja NPS została poddana konsultacjom kilka miesięcy temu, ale do tej pory nie zostały one podsumowane.

– Raport z konsultacji publicznych dokumentu zostanie opublikowany w tym tygodniu. Zawierał będzie informacje o zgłoszonych uwagach oraz stanowisko Ministerstwa Cyfryzacji, wraz ze wskazaniem, czy dana uwaga zostanie uwzględniona w treści NPS. Po zakończeniu uzgodnień NPS zawierający uzupełnienia i zmiany będące wynikiem przeprowadzonych konsultacji, opiniowania i uzgodnień zostanie upubliczniony w grudniu – informuje resort.

Ministerstwo przygotowało także nowelizacje dwóch ustaw, które mają ułatwić budowę sieci 5G operatorom, a prezesowi UKE umożliwić uporządkowanie częstotliwości i udostępnienie ich operatorom w przetargu lub aukcji.

Czas testów

Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji, zdradziła nam niedawno, że celem resortu jest przygotowanie pierwszej procedury selekcyjnej części częstotliwości (3,7 i 26 GHz) przed końcem 2019 r.

W minionym tygodniu w Łodzi Marcin Cichy, prezes UKE, wskazał kilkanaście miast w Polsce, w których istnieje możliwości przeprowadzenia testów sieci 5G. Bez większych problemów z zakłóceniami przez urządzenia wschodnich sąsiadów (jak pisaliśmy, nie ma nadal porozumienia z Rosją ws. tzw. harmonizacji pasma) takie testy można robić w wielu miejscach w Polsce, pod warunkiem że operatorzy ograniczą się do trzech zakresów częstotliwości i nie będą używali pasma 700 MHz.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  częstotliwości , ministerstwo cyfryzacji , sieci 5G , technologia 5G , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common