Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Sieci mobilne

Czekanie na strategię 5G dla Polski

Urszula Zielińska 27-11-2018, ostatnia aktualizacja 27-11-2018 08:30

Oprócz testów i pokazów zastosowania 5G, takich jak to w Moskwie, gdzie przeprowadzono telekonferencję w technologii hologramu, są pierwsze komercyjne wdrożenia.

Pasmo 700 MHz przydzielono już operatorom w Niemczech, we Włoszech oraz Francji i w Szwecji. Pasmo 3,5 GHz w kilku krajach Europy, w tym w podobnej do Polski pod względem struktury geograficzno-demograficznej Hiszpanii, w Wielkiej Brytanii, Finlandii, na Węgrzech, do których lubi odwoływać się rząd, oraz w krajach sąsiednich, takich jak Litwa czy Słowacja. Podobnie wygląda lista państw, które przydzieliły już w aukcjach i przetargach pasmo 3,7 GHz.

Wygląda przy tym na to, że kraje azjatyckie nie będą tym razem wiodły prymu we wdrażaniu nowej technologii. Według GSMA, usługi 5G upowszechnią się najszybciej w Stanach Zjednoczonych i Europie, wypierając technologię komórkową starszego typu – 2G i 3G. Z czasem jednak Chiny i Japonia dołączyć mają do USA oraz Europy jako rynki, gdzie w 2025 r. będzie najwięcej użytkowników 5G.

Obserwatorium 5G afiliowane przy Komisji Europejskiej podaje, że jak do tej pory usługi w technologii 5G uruchomili dwaj operatorzy w krajach arabskich, w tym katarski Ooredoo (w maju br.)oraz amerykański Verizon w październiku. Trudno jednak mówić w ich przypadku o 5G pełną gębą.

Katarski Ooredoo swoją sieć 5G ograniczył do jednego miasta. Ponieważ nie istnieją jeszcze telefony komórkowe obsługujące 5G, operator sam stworzył aplikacje pozwalające korzystać z sieci nowej generacji takim sprzętom jak drony.

Pomysłowi Verizonu na to, jak sprzedawać 5G, powinni przyjrzeć się użytkownicy sieci Play. Jean-Marc Harion, prezes Playa, oceniając sposoby wykorzystania nowej technologii, zapowiedział, że telekom w ciągu kilku miesięcy może wprowadzić usługę pre-5G, i nawiązywał do działań amerykańskiego operatora.

Verizon zaproponował usługę 5G Home, czyli dużo szybszy – jednak tylko do 300 Mb/s, nie 1 Gb/s – niż wcześniej domowy internet, ale po łączu radiowym. Do tego zaproponował dekoder Apple TV lub Google Chromecast i wybrane kanały na YouTube TV w promocji.

Jeszcze w tym roku usługi sieci 5G chce zaoferować największy amerykański operator telekomunikacyjny, były monopolista – AT&T. Zapowiada, że będzie ona dostępna w 12 miastach, a od początku 2019 r. w 19.

1 2 3
Następna

Przeczytaj więcej o:  częstotliwości , ministerstwo cyfryzacji , sieci 5G , technologia 5G , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common