Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Sieci mobilne

Czekanie na strategię 5G dla Polski

Urszula Zielińska 27-11-2018, ostatnia aktualizacja 27-11-2018 08:30

Test wykorzystujący najwięcej pasma (ponad 2 tysiące megaherców) operatorzy mogą zrobić w Koszalinie. Pasmo w tym mieście zarezerwował Orange Polska, ale – jak mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik telekomu – jak na razie prób nie przeprowadzał. Do tej pory jedyny publiczny terenowy test sieci 5G Orange Polska przeprowadził we wrześniu w Gliwicach z wykorzystaniem jednej stacji bazowej i urządzenia dostarczone przez chińską firmę Huawei.

Telekom pochwalił się wówczas, że w warunkach miejskich osiągnięto prędkość przesyłu danych internetowych wyższą niż 1,5 Gb/s. Zgodnie z zapowiedzią w tym samym mieście miały się odbyć kolejne testy tego typu, ale jak na razie nic na ten temat nie słychać.

Z rozmów z operatorami wynika, że testy na większą skalę mogą się odbyć w 2019 r. Nie ma w tym nic dziwnego o tyle, o ile zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej w 2020 r. sieć 5G musi działać przynajmniej w jednym polskim mieście. Na jakiej przestrzeni, w ramach jakiego rozwiązania – to już kwestia wyboru.

– Naszym zdaniem bez zmian w prawie w zakresie norm promieniowania elektromagnetycznego i procedur związanych ze zgodami na tworzenie przekaźników o budowie w naszym kraju prawdziwego 5G możemy zapomnieć – mówi Arkadiusz Majewski z biura prasowego sieci Plus.

W podobnym duchu wypowiadał się Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska.

Z prezentacji prezesa UKE Marcina Cichego wynika, że T-Mobile Polska szykuje się do testów. Zarezerwował pasmo pod kątem testów 5G w dwóch dużych miastach: w Warszawie i Katowicach, oraz w Kazimierzu Dolnym, gdzie we współpracy z lokalnymi władzami chce zbudować modelowe smart city. Przedstawiciele firmy odmawiają jednak komentarzy na temat testów 5G.

Do wprowadzania w Polsce nowej technologii szykują się dostawcy sprzętu. Jak na razie zamknięte pokazy 5G przeprowadzono w Krakowie (Ericsson), Warszawie (Exatel, Nokia z Orange) i Sopocie (Nokia z Urzędem Komunikacji Elektronicznej).

Światowy wyścig dopiero się zaczyna

Podczas gdy w Polsce dopiero przygotowujemy ramy prawne dla powstania i działania sieci komórkowych nowej generacji i dyskutujemy o tym, jak powinna wyglądać jej budowa, za granicą rozstrzyga się aukcje częstotliwości. Ruszyły też pierwsze sieci na Bliskim Wschodzie i w Stanach Zjednoczonych.

W 48 państwach w latach 2018–2020 ruszą usługi w najnowszej technologii komórkowej 5G, a w 2025 r. do sieci tego typu podłączonych będzie 1,2 mld użytkowników – spodziewa się GSMA, organizacja zrzeszająca największych operatorów mobilnych. Mobilny internet w rozwijanej dziś technologii LTE to łącze o maksymalnej prędkości 600 Mb/s. 5G zaś oznacza parametry, które dziś – i to rzadko – proponują operatorzy łączy stacjonarnych, czyli co najmniej 1 Gb/s oraz minimalne opóźnienie przesyłu, co pozwoli np. robotom korzystającym z sieci komórkowej sterować autonomicznymi samochodami czy maszynami w fabrykach produkujących zaawansowane technicznie komponenty.

...

Przeczytaj więcej o:  częstotliwości , ministerstwo cyfryzacji , sieci 5G , technologia 5G , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common