Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Sferia odwołała się od decyzji rezerwacyjnej przed wyrokiem w Paryżu

Urszula Zielińska 26-11-2018, ostatnia aktualizacja 26-11-2018 08:21

Przed rządem i założycielem Polsatu sądowe rozstrzygnięcia i trudne decyzje warte miliardy. Jak pisaliśmy, do końca tygodnia w Paryżu, Trybunał Arbitrażowy przy Międzynarodowej Izbie Handlowej ogłosić ma wyrok w sporze o około 1,6 mld zł w sporze notyfikowanym w 2011 roku przez spółki inwestycyjne Zygmunta Solorza, które są mniejszościowymi udziałowcami spółki Sferia.

Szczegóły sporu, jak i jego przebieg zostały utajnione, ale z naszych informacji wynika, że wehikuły uważają, iż państwo nie wywiązało się z ugody zawartej w 2013 roku, która miała zakończyć spór i nie wycofały pozwu. Ugoda, która ze strony rządu podpisał b. minister cyfryzacji Michał Boni przewidywała, że państwo zamieni wadliwą - jak się zgodzono - częstotliwość posiadaną przez Sferię na blok pasma 800 MHz. Tak się też stało, ale - jak należy domniemywać - zdaniem właściciela spółki za późno.

Jak pisaliśmy w sierpniu,  powołując się na Prokuratorię Generalną, termin wydania wyroku został ustalony na "do 30 listopada".

Mieć 1,6 mld zł, albo go nie mieć to niebagatelna kwestia. Dlatego sprawa jest ważna i dla rzadu, i dla założyciela Polsatu, i dla jego konkurentów.

Państwo i Sferię łączy bowiem inna sprawa, jak się wydaje z losami arbitrażu związana. Rezerwacja wspomnianego bloku 800 MHz wygasa Sferii z końcem roku. Firma wystąpiła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o prolongatę, ale liczy, że nie będzie musiała wyłożyć gigantycznej sumy, którą w 2015 roku wylicytowali za taki blok operatorzy w tzw. aukcji LTE. UKE na te oczekiwania na razie pozostaje głuchy: wyliczył, że Sferia powinna zapłacić za rezerwację ponad 1,7 mld zł i w październiku wysłał do spółki decyzję.

Próżno pytać przedstawicieli Sferii, czy Cyfrowego Polsatu, do którego należy 51 proc. akcji tej firmy, czy decyzję otrzymała i jak zamierza postąpić. Katarzyna Ostap-Tomann, odpowiedzialna w zarządzie Cyfrowego Polsatu za finanse przekonuje, że każda wypowiedź to dla giełdowej firmy ryzyko. Grupa mogła wystąpić do Komisji Nadzoru Finansowego o utajnienie informacji. Czy to zrobiła - także nie zdradza.

Gdyby grupa odebrała rezerwację przy wskazanej cenie - zaskoczyłaby rynek. Konrad Księżopolski, szef analityków w Haitong Banku nie kryje, że nie takiego scenariusza się spodziewa.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że na razie Sferia odwołała się od decyzji UKE.

Osoby, które obserwują założyciela Polsatu przypuszczają, że jeśli miliarder wygra w Paryżu to z dodatkową kartą w ręku spróbuje porozumieć się z rządem. Jeśli przegra, a Sferia rezerwacji nie odbierze, UKE wystawi blok na aukcję. Zdaniem Pawła Puchalskiego z Santander Biuro Maklerskie, konkurencja będzie duża. Zainteresowanie potwierdził niedano Jean-Marc Harion, szef Playa.

Przeczytaj więcej o:  Cyfrowy Polsat , częstotliwości , play , sferia , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common