Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Operatorzy

Vectra i Multimedia wróciły do rozmów o fuzji

Urszula Zielińska 26-11-2018, ostatnia aktualizacja 26-11-2018 08:00

Mimo głośnego komunikatu telewizji kablowej Multimedia Polska o końcu negocjacji w sprawie sprzedaży firmy na rzecz Vectry, te dwie z trzech największych telewizji kablowych w kraju nadal szykują transakcję. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w odpowiedzi na nasze pytania o postępowanie toczące się w tej sprawie poinformował, że nie będzie przerwane ponieważ operatorzy wrócili do rozmów.

Choć 7 listopada Multimedia ogłosiły decyzję akcjonariuszy, że odstępują od rozmów, to wniosek o zgodę na transakcję złożony przez Vectrę w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie został wycofany i wycofany nie będzie.

– Dostaliśmy informację od kupującej spółki, że Vectra i Multimedia porozumiały się co do kontynuowania procesu związanego z zamiarem koncentracji i wniosek nie będzie wycofany. W związku z tym postępowanie jest w toku – mówi rpkom.pl Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKIK.

Krystyna Kanownik, rzeczniczka Multimediów, nie chciała komentować w piątek nowego obrotu sprawy. Oficjalnie firma przygotowuje nową, trzyletnią strategię. Jak na razie nie dostaliśmy też komentarza od przedstawicieli Vectry.

Vectra ogłosiła zamiar przejęcia Multimediów w sierpniu, po kilku miesiącach od chwili, gdy UPC Polska, po roku oczekiwania na decyzję UOKIK, zrezygnowało z zamiaru przejęcia tej samej kablówki. Inaczej niż UPC, Vectra nie uzgodniła warunków transakcji z właścicielami Multimediów. Najwyraźniej miały one być wypadkową decyzji UOKiK.

Konsolidacja operatorów telewizji kablowej w oczach analityków zwiększa szansę całego rynku multimedialnego na transakcje międzysektorowe o dużo większej skali: z udziałem operatorów komórkowych.  Dla takich operatorów, jak T-Mobile Polska czy Play Communications, mariaż z dużą kablówką i np. umowa na korzystanie z sieci Orange to szansa na budowę szerszej oferty – tzw. oferty konwergentnej, łączącej usługi mobilne i stacjonarne.

Budową oferty konwergentnej szczególnie zainteresowany jest T-Mobile Polska. Andreas Maierhofer, prezes tego telekomu, nie wykluczał już wiele razy, że T-Mobile może być zainteresowany przejmowaniem firm posiadających stacjonarne łącza.
Mariaż operatora stacjonarnego i komórkowego nie byłby czymś nowym. Dopiero co kontrolę nad Netią przejął Cyfrowy Polsat.

Fuzja kablówek będzie miała znaczenie dla operatorów także z innego powodu. Ponieważ wewnątrzbudynkowe sieci kablowe Multimediów i Vectry częściowo się pokrywają, to, by dostać zgodę UOKiK, firmy będą musiały pozbyć się części biznesu Multimediów. Urząd już wyliczył, że działalność kablówek pokrywa się w 39 miastach w zakresie płatnej telewizji, a w 45 miejscowościach rywalizują o klientów szerokopasmowego internetu stacjonarnego.

To również może być okazja dla innych telekomów, takich jak Netia czy Orange Polska. Netia zbudowała telewizyjny biznes w dużym stopniu dzięki transakcji, w której UPC Polska przejęło działającą w trzech miastach sieć Aster.

Urząd antymonopolowy stwierdził w 2011 r., że po połączeniu firmy te będą miały za silną pozycję w Warszawie i Krakowie. UPC dość długo szukało nabywcy na nadmiarową sieć. Umowa z Netią była dla kablówki ratunkiem. Zapewne dlatego zgodziła się na korzystne dla Netii warunki. Nieoficjalnie mówi się, że ostatecznie UPC nawet Netii dopłaciło.

Z drugiej strony wypełnienie sieci abonentami trwa. W zasięgu sieci po Asterze, którą Netia kupiła w 2013 r., było 446 tys. gospodarstw domowych. W końcu września br. z usług płatnej telewizji Netii korzystało 207 tys. abonentów, a nie wszyscy z nich to mieszkańcy budynków z poasterową siecią.

Przeczytaj więcej o:  fuzje i przejęcia , multimedia polska , telewizja kablowa , vectra

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common