Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

MC: nowy system poboru opłat w technologiach LTE/5G

Marta Rzeźnicka 15-11-2018, ostatnia aktualizacja 15-11-2018 08:42

Powstanie nowy Krajowy System Poboru Opłat - poinformowali w środę przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Cyfryzacji. Według resortów, nowy krajowy system ma zastąpić rozwiązanie funkcjonujące od 2011 roku. Opracowanie jego koncepcji powierzono Instytutowi Łączności, nadzorowanemu przez MC.

- Nowy polski system powstanie w oparciu o nowocześniejsze niż dotychczas rozwiązania, zbliżone do stosowanych obecnie na świecie. Będzie miał otwartą architekturę, pozwalającą na dalszą rozbudowę – zapowiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Strona publiczna ma kilka priorytetów. Nowy system ma powstać w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania, stosowane obecnie na świecie, z wykorzystaniem technologii GNSS, transmisji danych w systemach komórkowych (LTE/5G) i Big Data. Ma być otwarty na nowe funkcjonalności poprzez rozbudowę o kolejne moduły, przechowywać wrażliwe dane na terenie Polski i udostępniać je służbom nadzorującym przestrzeganie prawa bez pośrednictwa prywatnych firm. Ma również korzystać z istniejącej infrastruktury związanej z poborem opłat, czy współpracował z systemami funkcjonującymi w innych krajach Unii Europejskiej.

Według Zagórskiego Marek Zagórski wyjaśnia, że nowy system, opatrzony mianem "Narodowy System Poboru Opłat" zapewni nowocześniejsze, tańsze i bezpieczniejsze pobieranie opłat, i niezakłócony wpływ środków do Krajowego Funduszu Drogowego.

Obiecano, że projektowane rozwiązania pozwolą na rozwiązanie problemu kolejek na bramkach ręcznego poboru opłat.

Zgodnie z zapowiedzią sprzed roku, państwo przejąć miało operowanie KSPO w tym roku. W praktyce choć od 3 listopada systemem zawiaduje inna instytucja niż wcześniej, bo Inspektor Transportu Drogowego (zamiast Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad), to w praktyce faktyczna obsługa systemu odbywa się tak, jak do tej pory: przy udziale wielu firm, w tym dostawcy rozwiązania viaTOLL - austriackiej firmy Kapsch.

 

Przeczytaj więcej o:  5G , częstotliwości , informatyzacja , Instytut Łączności , LTE , ministerstwo cyfryzacji

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common