Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Parlament Europejski przyjął EKŁE wraz z limitami cen za usługi w UE

Urszula Zielińska 14-11-2018, ostatnia aktualizacja 14-11-2018 14:52

W środę Parlament Europejski potwierdził nieformalne, czerwcowe porozumienie z Radą w sprawie Europejskiego Kodeksu Łączności, 584 głosami do 42, z 50 wstrzymującymi się od głosu - podały służby prasowe PE.

Przyjęto także porozumienie w sprawie Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC), 590 głosami do 63, z 23 wstrzymującymi się od głosu.

"Nowe przepisy zapewnią obywatelom szybką łączność oraz bezpieczeństwo i przystępność cenową połączeń w UE, zapewniając jednocześnie operatorom telekomunikacyjnym niezbędną przewidywalność w celu zwiększenia inwestycji w szybki Internet" - czytamy.

Jedną ze zmian, którą kontestowali operatorzy jest obniżenie cen połączeń w ramach Unii Europejskiej innych niż wykonywane w ramach roamingu (tu działa od 15 czerwca 2017 r. zasada roam like at home).

Zgodnie z komunikatem, nowe przepisy nakładają na kraje UE górny limit w wysokości 19 centów za minutę rozmowy i 6 centów za wiadomości tekstowe od 15 maja 2019 roku - podano.

Zgodnie z komunikatem, konsumenci mają uzyskać m.in. większe bezpieczeństwo korzystania z komunikatorów internetowych, czy

* prawo do zachowania numeru telefonu przez miesiąc po rozwiązaniu umowy z operatorem

* prawo do zwrotu niewykorzystanego przedpłaconego kredytu po rozwiązaniu umowy,

* a także prawo do odszkodowania w przypadku opóźnienia lub nadużycia przy zmianie numeru.

EKŁE nakłada na państwa UE obowiązek udostepnienia spektrum radiowego dla sieci 5G, aby działała ona w co najmniej jednym dużym mieście w każdym państwie UE do 2020 roku.

Kodeks przewiduje również uruchomienie systemu powiadamiania kryzysowego za pomocą wiadomości SMS lub aplikacji mobilnych. Państwa członkowskie będą miały 42 miesiące na wprowadzenie systemu po wejściu dyrektywy w życie.

W Polsce trwają przygotowania do uruchomienia takiego systemu od 12 grudnia br. Operatorzy podpisali list intencyjny z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, na mocy którego przeprowadzono już kilka wysyłek alarmowych wiadomości tekstowych. Trwają konsultacje rozporządzenia regulującego tej współpracy od strony prawnej.

Po zatwierdzeniu przez Radę UE, państwa członkowskie będą miały dwa lata na przyjęcie ustawodawstwa krajowego w celu wdrożenia dyrektywy. Pułapy cenowe wejdą w życie 15 maja 2019 roku - podaje PE.

Przeczytaj więcej o:  ceny połączeń w UE , Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common