Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wyniki Playa w III kwartale 2018 roku: pierwszy raz spadły przychody

Urszula Zielińska 12-11-2018, ostatnia aktualizacja 12-11-2018 20:05

Jeszcze wolniej niż zakładano początkowo, bo o 2 proc. mają urosnąć w tym roku przychody operatora sieci Play, a w planie na kolejne trzy lata nie znalazła się ta pozycja w ogóle. Zapowiada natomiast wzrost EBITDA i obiecuje, że będzie płacić dywidendę zgodnie z przedstawioną już zrewidowaną polityką.

W III kwartale 2018 roku Play Communications, właściciel sieci komórkowej Play, wypracował 1706,6 mln zł przychodu, 555,5 mln zł skorygowanego o zdarzenia jednorazowe zysku EBITDA oraz 189,8 mln zł zysku netto.

Wyniki te są nieco niższe niż w analogicznym okresie 2017 roku. Rosnący niezmiennie od 10 lat operator  komórkowy po raz pierwszy w swojej historii wykazał spadek przychodu (o 0,8 proc.) oraz niższą niż rok temu o 1,7 proc. skorygowaną EBITDA. Zysk netto urósł zaś o 1,5 proc..

Za spadek przychodów odpowiadają niższe niż przed rokiem wpływy ze sprzedaży urządzeń konsumenckich, do której to kategorii zaliczają się smartfony, ale w przypadku Playa także konsole do gier on-line, czy drony. Przychody w tej kategorii obniżyły się rok do roku o 9,7 proc. do 418 mln zł. Przychody z usług rosły, choć jedna z podkategorii obrazująca wpływy od klientów hurtowych – w tym MVNO – przyniosła niższe wpływy niż rok temu o 17 proc..

Kwartalne wyniki Playa są bardzo podobne do średniej prognoz biur maklerskich ankietowanych przez dziennik „Parkiet” . Specjaliści spodziewali się po telekomie 1703 mln zł przychodu, 545 mln zł skorygowanej EBITDA oraz 188,6 mln zł zysku netto.

Operator utrzymał pozycję numer jeden pod względem liczby użytkowników. Liczba kart SIM obsługiwana przez Play we wrześniu br. wynosiła 15,02 mln, czyli nieco mniej (11,4 tys.) niż w końcu czerwca. Z tej puli 9,77 mln (65 proc.) stanowiły karty abonamentowe, których przybyło w trzy miesiące około 61 tys., a 5,25 mln – pre-paid (spadek o 72,1 tys.).

Przy okazji publikacji wyników za III kwartał br., zarząd Play pod przewodnictwem Jean-Marca Hariona podtrzymał cele finansowe na ten rok, plan wypłaty dywidendy w przyszłym roku (część analityków sądziła, że może zostać kolejny raz obniżona) i przedstawił średnioterminowe założenia wraz z nową kilkuletnią strategią dla spółki.

W tym roku przychody firmy mają urosnąć o 2 proc., co oznacza założenie bardziej konserwatywne niż do tej pory (2-3 proc. wzrostu), EBITDA zmieścić się w przedziale 2,1-2,2 mld zł, nakłady inwestycyjne wynieść 800 mln zł. Przyszłoroczna dywidenda  ma wynieść 40-50 proc. tegorocznych wolnych przepływów gotówkowych, które zaplanowano na poziomie 750-800 mln zł.

W średnioterminowym planie na lata 2019-2022 zarząd Playa nie podał założeń dla przychodów. Zapowiada inkrementalny wzrost EBITDA nie wskazując jednak tempa poprawy, obiecuje wysoki poziom konwersji EBITDA na gotówkę i wskazuje, że relacja inwestycji do przychodów wyniesie 11-13 proc. w 2019 i 2020 roku, aby potem spaść do poniżej 10 proc. w 2022 r..

Telekom jest w trakcie rozbudowy własnej sieci masztów, która w tym roku ma się rozrosnąć o ponad tysiąc stacji bazowych do około 7 tys.. Na koniec września było to 6,44 tys.. Rozbudowa infrastruktury pomoże telekomowi uniezależnić się od umów roamingu krajowego, których koszt w tym roku wyniósł w ciągu dziewięciu miesięcy 205 mln zł.

Jednocześnie Play chce ograniczyć zadłużenie, tak aby w 2022 r. jego dług netto do EBITDA nie przekraczał 2,5. W końcu telekom podtrzymał, że w średnim terminie będzie wypłacać akcjonariuszom 40-50 proc. wolnych przepływów gotówkowych.

Jean-Marc Harion ma przedstawić pięcioletni plan dla spółki we wtorek.

Przeczytaj więcej o:  Jean-Marc Harion , play , Play Communications

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common