Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Regulacje i prawo

Ruszyły prace nad przepisami dla sieci 5G

Urszula Zielińska 12-11-2018, ostatnia aktualizacja 12-11-2018 13:51

Ministerstwo Cyfryzacji w czwartek przedstawiło do konsultacji społecznych poprawiony projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego. Wanda Buk odpowiedzialna w resorcie za telekomunikację mówi rpkom.pl jakie zmiany wprowadzono na ostatniej prostej. Plan zakłada, że nowe przepisy wejdą w życie w I kwartale przyszłego roku - zapowiada, a do końca 2019 r. UKE ma przygotować pierwszą aukcję lub przetarg na częstotliwości dla sieci 5G. Resort do końca miesiąca opublikuje także nowelę tzw. Megaustawy. Co w niej będzie? Jak idą rozmowy z Rosją na temat 700 MHz? Czy będzie jeszcze jeden konkurs POPC?

Do wyborów samorządowych cicho było o pracach legislacyjnych nad nowelizacją Prawa telekomunikacyjnego i tzw. Megaustawy. Jakie są losy tych prac?
- Skonsultowany projekt nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne uległ zmianie. Przeformułowaliśmy go nieco i wystawiamy go do kolejnych, ale już krótkich (14 dni - red.) konsultacji ze stroną społeczną.

Co wypadło, a co się pojawiło? Największe zarzuty operatorów dotyczyły uprawnień prezesa UKE w procesie przydziału częstotliwości. Ustąpiliście w którymś punkcie?
- Co do zasady, założenia się nie zmieniły. Projekt został w mojej ocenie dużo bardziej uporządkowany i dopracowany legislacyjnie. Było w nim bardzo dużo nieścisłości, które w wg mnie mogły potem stanowić podstawę prób podważania decyzji wydanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Jeżeli chodzi natomiast o uprawnienia prezesa UKE to zostały one nawet rozszerzone. Będzie mógł cofnąć rezerwację częstotliwości jeśli przekształcenia właścicielskie doprowadzą do zmiany koncentracji widma.

Tak po prostu?
- Posiadacz rezerwacji będzie mógł zwrócić się do prezesa UKE przed transakcją o ocenę jej skutków. Jeżeli UKE nie wyda opinii lub uzna, że nie dojdzie do nadmiernego skupienia częstotliwości, to w przyszłości nie będzie mógł skorzystać z prawa do cofnięcia rezerwacji z tego powodu.
Nowością jest też zmiana definicji grupy kapitałowej przy ustalaniu warunków (konkretnie spectrum cap) udziału w aukcji lub przetargu. Grupa kapitałowa została rozszerzona o przedsiębiorcę rozumianego jako osobę indywidualną.
Uwzględniliśmy szereg postulatów aby doprecyzować przepisy dotyczące przetargów i aukcji, które pojawiły się w trakcie konsultacji. Dodaliśmy  odpowiedzialność karną za fałszywe oświadczenia, jeśli drugi podmiot na liście zwycięzców zrezygnuje zachowamy wniesiony przez niego depozyt, inaczej formułujemy przesłanki określenia wysokości wadium. Przy opłacie za przedłużenie rezerwacji (art. 185 ust. 4a) będzie uwzględniony okres, na który wydawana jest rezerwacja.
Pojawił się też zapis określający kiedy nie można zmienić treści rezerwacji, a trzeba uzyskać nową. Zamiana częstotliwości będzie dalej dopuszczona w przypadku porządkowania pasma (reshufflingu) i realizacji zobowiązań międzynarodowych. Wszystkie te zmiany mają na celu zapewnienie możliwości efektywnego gospodarowania widmem, które staje się dobrem coraz bardziej deficytowym.

Czyli operatorzy nadal muszą się spodziewać, że jeśli mają częstotliwości 3,4-3,8 GHz to rezerwacje nie będą im przedłużane?
- Musimy mieć świadomość tego, że zostały trzy zakresy pasm przeznaczone na technologię 5G i te pasma muszą zostać uporządkowane, aby można je było wykorzystywać. Idea jest taka, aby zrobić to jak najmniejszym kosztem dla przedsiębiorcy albo nawet koszt ten spróbować wyeliminować. Założenie jest takie, że rezerwacje nie będą przedłużane, ale też porządkowanie będzie się odbywało tylko w niezbędnych sytuacjach.

...
Poprzednia
1 2 3 4 5 6

Przeczytaj więcej o:  inwestycje , megaustawa , ministerstwo cyfryzacji , prawo telekomunikacyjne , sieci 5G , Wanda Buk

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common