Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Biura maklerskie: za Play kwartał bez wzrostu przychodu

ziu 05-11-2018, ostatnia aktualizacja 05-11-2018 15:20

Trzeci kwartał 2018 roku mógł być dla Play Communications, pośrednio właściciela sieci komórkowej Play, pierwszym kwartałem bez wzrostu przychodów – wynika z ankiety, którą dziennik „Parkiet" przeprowadził wśród biur maklerskich przygotowujących prognozy dla ubiegłorocznego debiutanta.

Średnia prognoz analityków wskazuje, że telekom zanotował w minionym kwartale 1,70 mld zł przychodu, o 1 proc. mniej niż rok wcześniej, gdy było to 1,72 mld zł. Skorygowana o zdarzenia jednorazowe EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) sieci Play wyniosła zdaniem biur 545,4 mln zł (spadek o 3,5 proc. rok do roku), a zysk netto nieznacznie (o 0,9 proc.) urósł i wyniósł niecałe 189 mln zł.

Na tle pozostałych operatorów świadczących usługi komórkowe, którzy w większości od lat regularnie notują spadki przychodów i zysków (ostatnio lepiej radzi sobie Polkomtel), zachowanie wyników Playa nie wypadłoby przy tych liczbach źle. Jednak trzeba pamiętać, że operator przyzwyczaił inwestorów do tego, że jest firmą cały czas rosnącą, choć wzrost ten nie jest już taki jak kiedyś.

Część analityków uważa, że operator mógł odnotować spadek przychodów ze sprzedaży urządzeń takich jak smartfony. Play według szacunków tej firmy był do tej pory największym sprzedawcą detalicznym inteligentnych telefonów w kraju i jego plan zakładał utrzymanie tej pozycji. W tym celu od kilku miesięcy w salonach operatora telefon na raty może kupić każdy, bez względu na to, czy posiada umowę o usługi od Play, czy nie. Nie wiemy, jakie efekty tej polityki uwzględnili w swoich prognozach specjaliści z biur maklerskich. Orange Polska, który również sprzedaje telefony na raty bez konieczności podpisywania nowej umowy, zapewniał inwestorów, omawiając wyniki III kwartału br., że ta strategia sprawdza się i dodatnio wpływała na dane kwartału.

Skorygowana na ten rok prognoza zarządu Playa zakłada, że przychody grupy urosną o 2–3 proc., skorygowana EBITDA wyniesie 2,1–2,2 mld zł, gotówkowe nakłady inwestycyjne 800 mln zł, a gotówka (free cash flow to equity, FCFE)750–800 mln zł.

Przeczytaj więcej o:  P4 , play , Play Communications , sieci mobilne

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common