Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Koniec testów certyfikowanego miernika prędkości internetowych łączy

Marta Rzeźnicka 05-11-2018, ostatnia aktualizacja 05-11-2018 13:50

Zakończyły się testy mechanizmu monitorowania jakości dostępu do internetu - poinformował dziś Urząd Komunikacji Elektronicznej. Wzięło w nich udział 1616 osób, które wykonały ponad 7500 pomiarów.

Jak podaje UKE, mechanizm przejdzie teraz ostateczną weryfikację, a następnie prezes urzędu nada mu certyfikat, który sprawi, że wyniki będą mogły być wykorzystane w celu weryfikacji jakości dostarczanej usługi z warunkami określonymi w umowie zawartej z operatorem.

W opublikowanej dziś informacji prasowej UKE podaje, że wykonano 1438 certyfikowanych pomiarów internetu stacjonarnego w aplikacji dla Windows oraz 4247 pomiarów niecertyfikowanych, czyli takich gdzie urządzenie nie spełniało wszystkich wymagań, czyli np. było podłączone za pomocą WiFi.

Jak zapewnia UKE, w  odróżnieniu od innych narzędzi dostępnych w sieci aplikacja pozwala na wiarygodny pomiar usługi, gdyż zweryfikuje w jakich warunkach był realizowany. Sprawdza m.in. obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łącz VPN, natężenie ruchu i liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika.

Użytkownicy wykonali też ponad 1700 pomiarów jakości internetu mobilnego, ale te nie podlegały certyfikacji (1694 dzięki aplikacji Android, 157 dzięki aplikacji iOS).

Za sprawą uwag użytkowników - informuje urząd - V-Speed, wykonawca mechanizmu dwukrotnie poprawiono silnik pomiarowy z powodu, aby uwzględnić dodatkowe czynniki, poprawiono odczytywanie parametrów Wi-Fi, ograniczono szacowanie prędkości łącza do maksymalnie 1.1-1.2 Gb/s oraz zapewniono wsparcie dla protokołu IPv6.

Przeczytaj więcej o:  internet , UKE , V-Speed

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common