Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wyniki Netii w III kw. 2018 roku: wolniej ubywa klientów

Urszula Zielińska 25-10-2018, ostatnia aktualizacja 25-10-2018 22:22

340,8 mln zł przychodu, 23,1 mln zł zysku operacyjnego, 93,3 mln zł EBITDA i 18,8 mln zł zysku netto wypracowała grupa Netii w III kwartale 2018 r. O ile przychody są nadal w trendzie spadkowym i obniżyły się rok do roku o 4,4 proc. i ciągną w dół EBITDA, która także spadła - o 8,9 proc. - to zyski operacyjny i netto grupy stworzonej przez Netię i kilka firm zależnych rosną. To nieustannie efekt niższej amortyzacji, czyli papierowego kosztu wynikającego z utraty wartości posiadanego majątku.

Netia, operator usług telekomunikacyjnych w technologiach stacjonarnych traci klientów na rzecz konkurencji od wielu kwartałów. Tym razem też tak było, ale w mniejszym stopniu niż wcześniej. Liniami produktowymi, które notowały wzrosty sprzedaży w minionym kwartale były kolejny raz płatna telewizja oraz mobilne usługi głosowe. Natomiast operator zanotował spadek liczby świadczonych usług telefonii stacjonarnej, stacjonarnego dostępu do Internetu, czy Internetu mobilnego.

W końcu września liczba usług (RGU), które świadczyła grupa Netii wynosiła 1,92 mln i była niższa niż w czerwcu o 14,1 tys.. Tym samym spadła istotnie wolniej niż w każdym z czterech wcześniejszych kwartałów.

Dla porównania w III kw. 2017 r. liczba RGU grupy Netii obniżyła się o prawie 33 tys..

Netii przybyło w kwartał 6,2 tys. RGU płatnej telewizji (na koniec września było ich prawie 207 tys.) oraz telefonii mobilnej (o 3,2 tys. do 142,3 tys.). Natomiast w przypadku stacjonarnego dostępu do Internetu liczba RGU spadła o 6,5 tys. do 610,9 tys.. Spadku nie wyhamowały widoczne przyrosty abonentów Netii przyłączonych do internetu łączami o standardzie NGA (minimum 30 Mb/s).

W końcu września szybki dostęp NGA na sieci telekomu wykupiło 235 tys. klientów operatora, czyli o około 9 tys. więcej niż w czerwcu. Tradycyjnie najmocniej obniżyła się liczba aktywnych łączy telefonii stacjonarnej: spadła w kwartał o 17,1 tys. do 953,1 tys.. W sumie po trzech kwartałach 2018 r. przychody grupy Netii wynoszą 1,03 mld zł (spadek o 4,8 proc. rok do roku), EBITDA 277 mln zł (spadek o 5,9 proc.), a zysk netto 52 mln zł.

Spółka-matka grupy – Netia S.A. – wykazała po trzech kwartałach br. ponad 161,5 mln zł zysku netto.

Kapitał, który może zostać wypłacony akcjonariuszom wynosił na koniec września 169,2 mln zł.

Głównym akcjonariuszem Netii jest Grupa Cyfrowy Polsat, do której należy prawie 66 proc. akcji stacjonarnego telekomu.

Przeczytaj więcej o:  Cyfrowy Polsat , NETIA , wyniki Netii

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common