Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Orange zamyka niektóre serwisy SMS Premium Rate

Marta Rzeźnicka 18-10-2018, ostatnia aktualizacja 18-10-2018 12:23

Od 1 listopada Orange Polska nie będzie można zamówić płatnych przychodzących SMS i MMS specjalnych - podał operator na korporacyjny blogu.

Chodzi o wiadomości, które uruchamiały subskrypcję cyklicznie wysyłanych wiadomości o podwyższonej opłacie (tzw. SMS Premium Rate), np. z poradą wróżki, horoskopem, prognozą pogody, wynikami totolotka, programem telewizyjnym czy wynikami rozgrywek sportowych.

Użytkownicy mogli zamówić także przysłowia, cytaty, pozytywne myśli, wiersze, właściwości drzew i kamieni szlachetnych, dowcipy, sennik, psychoporady, diety, ciekawostki, plotki i... memy.

"Liczba użytkowników SMS i MMS specjalnych malała z roku na rok. Zdarzały się także przypadki nadużyć, co spowodowało m.in. nowelizację przepisów prawa telekomunikacyjnego regulujących te kwestie" - podaje operator.

Chodzi o to, że ze względu na sposób działania dostawców treści użytkownicy często nieświadomie zamawiają subskrypcję. Ma to miejsce do tej pory. Ofiarami padają m.in. starsze osoby, nie potrafiące poradzić sobie z napływem niechcianych wiadomości.

Orange informuje, że klienci, którzy zamówili takie usługi wcześniej, będą mogli z nich korzystać do czasu aż sami z nich zrezygnują lub dostawca zaprzestanie ich świadczenia.

Decyzja operatora ma najprawdopodobniej również związek z nowelizacją Prawa telekomunikacyjnego, która wprowadziła nowe przepisy dotyczące segmentu SMS-ów Premium Rate.

Pojawił się obowiązek uzyskania zgody na świadczenie usług, blokady z góry (jeśli abonent wybierze próg zero złotych na wiadomości tego typu), czy tzw. próg domyślny 35 zł (jeśli nie wybierze żadnego progu), po przekroczeniu którego operator musi poinformować o tym fakcie abonenta i automatycznie blokuje połączenia.

Ustawa zobowiązała dostawcę tego rodzaju usług do zamieszczania informacji o nich na rachunku telefonicznym, uporządkowała rejestr usług premium prowadzony przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej poprzez wprowadzenie dodatkowych obowiązków dostawców usług.

Operator zaś ma obowiązek blokowania usług niewpisanych do rejestru, co wymusza na podmiotach zamierzających oferować tego rodzaju usługi, wpisywanie się i dbanie o aktualność danych w rejestrze.

Prezes UKE może w drodze decyzji nakazać:
* operatorowi zablokowanie dostępu do numeru lub pobierania opłat za usługi Premium; * nakazać podmiotowi realizującemu dodatkowe świadczenie - zaprzestanie świadczenia usługi;

* a usługodawcy (np. portalowi społecznościowemu) - usunięcie informacji promocyjnych lub reklamowych usług Premium.

UKE może też nałożyć kary za nieblokowanie usług premium niewpisanych do jego rejestru.

Według szacunków ekspertów rynek usług PR warty były wcześniej około 1 mld zł rocznie. Suma ta obejmuje jednak najprawdopodobniej nie tylko subskrypcje cyklicznie napływających wiadomości, ale też płatności za usługi innego typu.

- wsp. ziu

Przeczytaj więcej o:  Orange Polska , SMS Premium

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common