Partnerzy serwisu:
Play
 
T-Mobile
 
UPC
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

10 Gb/s po światłowodzie od Inei

Marta Rzeźnicka 12-10-2018, ostatnia aktualizacja 12-10-2018 17:48

Wielkopolska sieć telewizji kablowej Inea, poinformowała dziś, że w Poznaniu wprowadza do oferty symetryczne łącze światłowodowego dostępu do internetu o prędkości do 10 Gb/s. Koszt łącza o takich parametrach to 399 zł miesięcznie.

Jak informuje operator, z internetu do 10 Gb/ skorzystać może dziś - z powodów technicznych - około 30 tys. gospodarstw domowych w stolicy Wielkopolski, a do końca roku zasięgiem obejmie całe miasto.

"Poza Polską z tak szybkiego Internetu mogą skorzystać jedynie mieszkańcy Szwajcarii oraz pojedynczych miast w USA, Japonii, Korei Południowej oraz Singapurze" - podała Inea.

Choć kablówka jest beneficjentem dotacji do budowy sieci internetu (program POPC), to - jak poinformowały w odpowiedzi na nasze pytanie służby PR Inei - poznańskie łącza nie zostały zbudowane z ich wykorzystaniem.

Według Michała Bartkowiaka, członka zarządu Inei odpowiedzialanego za operacje, łącze symetryczne pozwoli "na swobodne działanie pracującym w domu informatykom, artystom, osobom zajmującym się obróbką video, czy nowymi technologiami takimi jak wirtualna, bądź rozszerzona rzeczywistość".

Usługa została nagłośniona przy okazji targów producentów gier komputerowych odbywających się na poznańskiej Arenie. Inea nie bez powodu wybrała ten moment.

"Dla przykładu najbardziej oczekiwana gra 2018 roku Red Dead Redemption II mająca zajmować ok. 100 GB przestrzeni dyskowej , na łączu INEA może zostać pobrana w niecałe 2 minuty" - wyliczono.

Przy wdrożeniu Inea współpracowała z Nokią. Zastosowano technologie XGS-PON.

Michał Bartkowiak zapowiedział, że 10 Gb/s to nie ostatnie słowo Inei.

- wsp. ziu

Przeczytaj więcej o:  FTTH , INEA , nokia , światłowód

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
Play
 
T-Mobile
 
UPC Plus
common