Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Fitch nieco lepiej ocenia sytuację finansową sieci Play

Urszula Zielińska 12-10-2018, ostatnia aktualizacja 12-10-2018 10:42

Agencja Fitch Ratings podniosła w czwartek długoterminowy rating sytuacji finansowej (ang. long-term issuer default rating) operatora sieci komórkowej Play z BB- do BB. Ocenie tej nadano perspektywę stabilną.

Zgodnie z definicją Fitcha, IDR to relatywna ocena możliwości regulowania zobowiązań finansowych, w tym ryzyka utraty płynności finansowej z bankructwem włącznie. Najwyższa ocena to AAA, a najniższa D. Rating BB – według definicji Fitcha - ma charakter spekulacyjny i oznacza podwyższoną wrażliwość emitenta na ryzyko utraty płynności, głównie wynikające z niekorzystnych zmian w otoczeniu biznesowym lub gospodarczym rozłożonych w czasie. Jednocześnie jednak firma z taką oceną zdaniem agencji posiada w dalszym ciągu możliwości regulowania zobowiązań i prowadzenia biznesu.

W notatce poświęconej poprawie oceny dla P4, Fitch napisał, że Polska to rynek, na którym strategia czysto mobilnej sieci może się sprawdzać. Agencja zauważa, że choć konkurencja ogranicza dalsze możliwości dynamicznego rozwoju firmy, to debiut giełdowy zdjął z P4 część ryzyka (dalszego zadłużania i wypłaty dywidendy na rzecz udziałowców o charakterze funduszy private equity),  telekom generuje wysokie i stabilne przepływy finansowe z działalności operacyjnej, dzięki którym będzie mógł ograniczać zadłużenie.

Fitch dostosował ocenę dla P4 do ocen porównywalnych firm na rynku włoskim i w Szwajcarcii (Wind Tre ma rating B+ z perspektywą stabilną, a Sunrise BB+, również stabilny).

Podaje też kilka informacji o planach i prognozach telekomu. Informuje, że Play za sprawą strategii rozbudowy sieci na terenach wiejskich planuje zdobyć 1-2 mln dodatkowych użytkowników.

Agencja szacuje, że inwestycje Play będą stanowić w latach 2018-2020 około 11 proc. przychodów, które to przychody z kolei mają rosnąć w jednocyfrowym tempie do 2021 r.. Uważa, że marża EBITDA telekomu w tym roku obniży się do 32 proc., a do 2021 r. urośnie ponownie do 33,5 proc..

Fitch spodziewa się też, że przez kilka lat do 2021 r. Play będzie refinansował kredyty.

Przeczytaj więcej o:  operatorzy , P4 , play , sieci mobilne

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common