Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Dodatkowe opłaty za usługi w roamingu w UE zaczynają maleć

Urszula Zielińska 10-10-2018, ostatnia aktualizacja 10-10-2018 17:46

Minął rok od pierwszych decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej ustalających wysokość dodatkowych opłat, które operatorzy komórkowi mogą pobierać od użytkowników za usługi roamingu w Unii Europejskiej gdy ponoszą straty przez regulację "roam like at home". W związku z tym część operatorów wystąpiła do regulatora z rynku z wnioskami o przyznanie tzw. dopłat na kolejny rok.

Dziś jako pierwszy o nowej decyzji UKE z 7 października wydanej na wniosek operatora powiadomił Polkomtel, operator sieci Plus.

Ponieważ koszty świadczenia usługi regulowanego roamingu maleją telekomy mają obowiązek dostosować poziom dopłat, o które wnioskują, co oznacza ich spadek.

I tak, zgodnie z nową decyzją UKE, sieć Plus od dziś może pobierać dodatkowo od części klientów:

* 3 grosze za minutę wykonanego połączenia (wcześniej 7 groszy);

* 3 grosze za minutę odebranego połączenia (wcześniej 5 groszy);

oraz

* 3,73 zł za gigabajt transmisji danych (wcześniej 4,66 zł).

Podobnie jak do tej pory, dodatkowe opłaty nie będą naliczane wszystkim korzystającym z roamingu w UE, ale tym, którzy korzystają z usługi operatora więcej niż w kraju lub poza UE.

Dodatkowo, jak podał operator, wprowadzone zmiany dotyczą:

• W przypadku ofert kontraktowych – klientów, którzy od 25 maja br. zawarli umowę na usługi w ramach ofert Plus Abonament, Plus MIX, Plush ABO lub Plus dla Firm. Podobnie jak dotychczas, nie będą oni ponosili dodatkowych opłat od razu, lecz jeśli w 30-dniowym okresie obserwacji będą więcej korzystać z usług w roamingu UE lub będą częściej przebywać w krajach UE, to wówczas dodatkowe opłaty zaczną być im doliczane.

• W przypadku ofert na kartę - wszystkich użytkowników tych usług. Jak poinformował telekom, w dalszym ciągu, klienci usług na kartę korzystający w Polsce z usług nielimitowanych połączeń głosowych, otrzymają pakiet 100 minut na połączenia odebrane i wykonane w roamingu UE, a abonenci, którzy mają w Polsce pakiety internetowe z tzw. lejkiem otrzymają pakiet 0,5 GB do wykorzystania w UE. W ramach powyższych pakietów, dodatkowe opłaty wynikające z decyzji Prezesa UKE nie będą pobierane, a stosowane będą dopiero po ich wykorzystaniu.

Polkomtel wprowadził dodatkowe opłaty za roaming regulowany w UE po raz pierwszy w maju br., mimo że decyzję UKE dostał dużo wcześniej.

Przeczytaj więcej o:  Plus , Polkomtel , RLAH , roaming , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common