Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Dyskusje o polskim 5G i konwergencji

Urszula Zielińska 04-10-2018, ostatnia aktualizacja 04-10-2018 11:47

Wśród głównych trendów na telekomunikacyjnym rynku obok konsolidacji, nowych regulacji, Internetu rzeczy i cyfrowej transformacji, są konwergencja i technologia 5G.

- Do konsolidacji dochodzi głównie między operatorami sieci kablowych bądź telewizjami kablowymi (CATV), które starają się zwiększyć rynkową siłę, ale również między operatorami stacjonarnymi i komórkowymi. Szczególnym przykładem konwergencji jest integracja między CATV a firmami z sektora mediów, których siła w postaci treści jest coraz bardziej widoczna (szwedzka Telia stara się przejąć biznes telewizyjny Bonniera). W przypadku 5G mamy do czynienia z procesem decyzyjnym, który ukształtuje przyszłość branży – mówiła Anette Fischer, dyrektor biura komunikacji i technologii w DNB ASA podczas spotkania zorganizowanego przez tę instytucję w Warszawie pod koniec września.

Trendem, który DNB widzi na Starym Kontynencie jest również sprzedaż infrastruktury wież i anten telekomunikacyjnych przez niektórych operatorów. Stanowi ona okazję dla infrastrukturalnych funduszy private equity, dla których w większym stopniu liczą się stabilne przepływy gotówkowe i dywidenda niż wzrost wyniku EBITDA, jak to ma miejsce w przypadku firm przeprowadzających wykupy lewarowane.

Szymon Adamczyk, dyrektor biura komunikacji i technologii w DNB Bank Polska  przypomniał szacunki przytaczane przez Marcina Cichego, prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, mówiące, że budowa sieci 5G w Europie kosztować będzie 500 mld euro, przy przychodach operatorów szacowanych na 225 mld euro.

A może jedna sieć

-  Ta luka sprawia, że być może trzeba się zastanowić nad zmianą sposobu wydawania pieniędzy operatorów na sieć. Powstaje również pytanie, czy budowanie sieci 5G i jej posiadanie to strategiczna przewaga firmy, biorąc pod uwagę wysokie nakłady potrzebne do jej stworzenia. A może zapewnienie dostępu hurtowego do sieci 5G jest sposobem na rozwiązanie tego problemu – pytał Adamczyk.

- Technologia 5G w perspektywie 2020-2030 roku zmieni rzeczywistość – mówił Michał Szczęsny, dyrektor biura architektury i planowania sieci w firmie Exatel wyjaśniając dlaczego państwowy operator nie należący do grona właścicieli sieci mobilnych, angażuje się w tworzenie koncepcji sieci komórkowej nowej technologii. Szczęsny omówił różne warianty budowy sieci 5G, w tym jedną sieć zarządzanej przez operatora hurtowego. Tę  koncepcję Exatel proponuje od pewnego czasu.

Szczęsny podał kilka przykładów współpracy operatorów przy budowie sieci 5G w innych krajach: w Meksyku, USA, Korei Południowej i Chin. – Te przykłady pokazują, że sprawa nie jest oczywista i nie można upierać się, że sieć 5G powinna być budowana tak, jak były budowane sieci 2, 3 i 4G. Polska nie jest samotną wyspą telekomunikacyjną – mówił Michał Szczęsny.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  5G , drony , exatel , konwergencja , play , Polkomtel

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common