Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Emitel o zwolnieniu 700 MHz: 80 mln zł na infrastrukturę

Urszula Zielińska 25-09-2018, ostatnia aktualizacja 25-09-2018 16:50

W ubiegłym tygodniu w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej odbyło się spotkanie poświęcone uwalnianiu częstotliwości z zakresu 700 MHz zajmowane dziś przez nadawców cyfrowej telewizji naziemnej.

- Spotkanie odbyło się z inicjatywy UKE. Miało na celu przedstawienie nadawcom (podmiotom posiadającym rezerwacje częstotliwości) działań niezębnych do podjęcia w celu zwolnienia pasma 700 MHz, w tym zmian decyzji rezerwacyjnych - informuje w odpowiedzi na pytania rpkom.pl Klaudia Kieliszczyk z biura prasowego UKE.

Według UKE, spotkania zapewne będą kontynuowane, ale nie ustalono terminu następnego spotkania.

UKE pytane o koszty zmiany powiadomiło nas, że nie dokonywało takiej wyceny. - Proces zwalniania pasma 700 MHz nie będzie generował dodatkowych kosztów dla widzów. Koszty mogą pojawić się po zmianie standardu nadawania niezwiązanego bezpośrednio ze zwalnianiem pasma 700 MHz, po roku 2022 - informuje Klaudia Kieliszczyk.

Tematem zainteresowany jest z powodów oczywistych, Emitel, operator multipleksów cyfrowej telewizji naziemnej. Według naszych informacji, firma szacuje, że zwolnienie zajmowanego pasma i start nadawania na innych częstotliwościach (mówi się o przesunięciu w dół zasobów) będzie kosztować około 80 mln zł.

Na tę kwotę składać miałyby się koszty przebudowy istniejących anten i rozbudowa sieci o około 20 proc. anten.

Jerzy Godek, członek zarządu Emitela ds. techniki potwierdza zaś, że podczas spotkania w UKE rozmawiano m.in. o ramach czasowych, trudności z zasięgiem multipleksów oraz kosztach wynikających z przebudowy anten i rozbudowy sieci nadawczej.

- Od dłuższego czasu eksperci w zakresie planowania radiowego i radiodyfuzji, analizują i przygotowują się do procesu refarmingu tak, by był on nieodczuwalny dla odbiorców, optymalny czasowo i finansowo. Emitel posiada największe doświadczenie na polskim rynku naziemnej emisji sygnału telewizyjnego i podczas spotkania przedstawił wyniki dotychczasowych prac - mówi Godek.

Według niego uczestnikom spotkania zależy, aby w kolejnych spotkaniach wzięli udział także przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji. - Sprawne przeprowadzenie zmian wymaga współpracy wszystkich zainteresowanych stron - przekonuje Godek.

Pasmo 700 MHz ma być wykorzystywane przez sieci komórkowe 5G.

Przeczytaj więcej o:  5G , 700 MHz , częstotliwości , dvb-t , EmiTel

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common