Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

UKE: możliwa druga runda konsultacji planu dla pasma 5G

Urszula Zielińska 17-09-2018, ostatnia aktualizacja 17-09-2018 16:10

- Nie wykluczamy drugiej rundy konsultacji. W pierwszej kolejności jednak będziemy starali się poznać pytania i oczekiwania uczestników konsultacji. Szczególnie dotyczące aspektów technicznych zarządzania widmem radiowym – poinformowała w odpowiedzi na pytania „Parkietu" Klaudia Kieliszczyk z biura prasowego Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

UKE, po prawie miesiącu od daty zakończenia nadsyłania opinii (20 sierpnia), opublikował te dokumenty. Otrzymał 15 stanowisk (jedno zastrzeżone), nie tylko od operatorów i zrzeszających ich izb, ale także od Wojskowego Biura Zarządzania Częstotliwościami. Co armia sądzi o planie w szczegółach – raczej się jednak nie dowiemy. WBZC komunikuje się z prezesem UKE na specjalnych spotkaniach – wynika z treści stanowiska.

O tym, że plan dystrybucji częstotliwości dla sieci 5G przedstawiony przez UKE zebrał krytyczne uwagi, pisaliśmy już na łamach.

Ostre słowa krytyki padały szczególnie ze strony posiadaczy rezerwacji częstotliwości z zakresu 3,4–3,8 GHz (Netia, Play Communications), których UKE nie chce przedłużać.

Opisywaliśmy też rozdźwięk w branży dotyczący pomysłu, aby w Polsce powstała jedna sieć 5G. Jak się okazuje, właściwie tylko jeden z operatorów komórkowych chciałby powstania jednej sieci 5G. To Grupa Cyfrowy Polsat, właściciel sieci Plus, która postuluje stworzenie wspólnej sieci 700 MHz (podobne stanowisko zgłosiły Netia i dwie izby), nawet kontrolowanej przez państwo.

Natomiast Orange Polska, T-Mobile Polska i Play opowiedziały się za budową wielu sieci bez względu na częstotliwość.

Operatorzy są w miarę zgodni w sprawie czasu rozdysponowania poszczególnych częstotliwości. Większość chce, aby w pierwszej kolejności UKE udostępniło pasma 3,4–3,6 i 3,7–3,8 GHz. Tylko grupa Zygmunta Solorza (i dwie izby) nie sprecyzowała preferencji i ogólnie proponuje, aby kolejność zależała m.in. od dostępności pasma.

Wygląda przy tym na to, że możemy mieć jedną procedurę dla 3,4–3,8 GHz. O ile wojsko nie zgłosi blokujących ją uwag. „Strona wojskowa wnioskuje, aby na każdym etapie planowanych działań zmierzających do wprowadzenia w pasmo 3400–3800 MHz systemów 5G, uwzględniać niezbędne interesy Sił Zbrojnych RP" – czytamy w stanowisku armii. Żadnemu z operatorów nie śpieszy się do aukcji uważanego za potencjalnie najdroższe pasma 700 MHz (zajmuje je dziś naziemna telewizja cyfrowa).

T-Mobile Polska uważa, że powinno być rozdysponowane jako ostatnie, a Grupa Cyfrowego Polsatu postuluje, aby zostało przydzielone poza procedurą selekcyjną.

Przeczytaj więcej o:  5G , częstotliwości , konsultacje , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common