Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Aukcja pasma 5G we Włoszech: wstępnie 2,48 mld euro [poprawione]

Marta Rzeźnicka 11-09-2018, ostatnia aktualizacja 11-09-2018 12:28

W aukcji częstotliwości dla sieci 5G we Włoszech wpłynęły wstępne oferty pięciu operatorów - poinformowały włoskie media za tamtejszym Ministerstwo Gospodarki i Rozwoju. Złożyły je firmy: Fastweb, Vodafone Italia, Telecom Italia, Wind Tre i Illiad, a łączna zadeklarowana kwota wyniosła 2,48 mld euro (rząd oczekiwał 2,5 mld euro wpływów).

Operatorzy starają się o pasma z zakresu 700 MHz (694-790 MHz), 3,7 GHz, analityk Ipopema Securities) oraz 26 GHz (26,5-27,5 GHz). Kolejny etap aukcji odbędzie się 13 września.

Zgodnie z zasadami aukcji, nowy gracz na tamtejszym rynku - Iliad - może cieszyć się specjalnym traktowaniem. Przyznano mu prawo do nabycia do 2 bloków 2x5 MHz z zakresu 700 MHz, czyli jednej trzeciej dostępnych. Francuski operator zaproponował 676,5 mln euro - podało ministerstwo, a jeden z włoskich serwisów prezentuje tabelę, zgodnie z którą o pasmo 700 MHz walczą też Vodafone Italia i Telecom Italia (złożyły po dwie oferty, za około 340 mln euro każda).

Telecom Italia miał zaproponować za 80 MHz w paśmie 3,7 GHz 238 mln euro, a Iliad za 20 MHz w tym paśmie - 39,7 mln euro.

Najwięcej operatorów walczy o pasmo 26 GHz. Tu oferty złożyli wszyscy.

W sumie, aukcją interesowało się 7 operatorów, ale Linkem i Open Fiber nie złożyli ofert w aukcji.

Rezerwacje pasma, o które starają się operatorzy będą ważne do 2037 roku.

Nie wpłynęły oferty na specjalne bloki  z zakresu 700 DSL i 3,6-3,8 GHz.

Redakcja dziękuje Marcinowi Nowakowi, analitykowi Ipopema Securities za uwagi, dzięki którym poprawiliśmy powyższy materiał w dwóch miejscach.

Przeczytaj więcej o:  5G , aukcja 5G , częstotliwości , iliad

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common