Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

CPPC: od połowy września kontrola jakości łączy w szkołach

Urszula Zielińska 07-09-2018, ostatnia aktualizacja 07-09-2018 08:40

Z dwóch części będzie się składać weryfikacja inwestycji operatorów w łącza dostępowe dla szkół zakontraktowanych w umowach o dofinansowanie budowy sieci NGA z Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

W tym tygodniu CPPC ma opublikować wyniki weryfikacji inwestycji operatorów, którzy za unijne pieniądze budują sieć dostępu do internetu i podjęli się podłączyć także kilka tysięcy szkół. Do wczoraj to się jeszcze nie stało.

Operatorzy przekazali większość raportów o tym CPPC w drugiej połowie sierpnia. Jak informuje w odpowiedzi na nasze pytanie Wojciech Szajnar, dyrektor CPPC, nie będzie to ostatni etap kontroli.

– CPPC w pierwszej kolejności pracuje na dokumentach składanych przez poszczególnych operatorów. Weryfikujemy m.in. faktury, potwierdzenia odbioru, wnioski o płatność i dane z informatycznego systemu monitorującego SIMBA – mówi Wojciech Szajnar.

Jak pisaliśmy, do 22 sierpnia telekomy, które wygrały dotacje w tzw. drugim konkursie 1 Osi POPC, miały podpiąć do szybkiego internetu (minimum 100 Mb/s) 80 proc. szkół widniejących w umowach o wsparcie. Orange Polska, Nexera i Inea zgłosiły urzędowi wykonanie zadania, korzystając m.in. z tego, że mogły wybrać w dowolnym momencie, które szkoły podłączyć najpierw.

Liczba szkół z internetem będzie przy tym mniejsza, niż pierwotnie zakładano (CPPC mówiło o docelowo 13 tys. placówek podpiętych do sieci w ramach wszystkich trzech konkursów 1 Osi POPC), m.in. ze względu na reformę edukacji i likwidację części placówek.

Wojciech Szajnar przyznaje też, że zdarzają się szkoły, które uznano za pozbawione łączy, a tak nie było.

– Rozbieżności te weryfikujemy we współpracy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej – mówi dyrektor.

– Weryfikacja dokumentacji projektowej dotyczącej podłączenia placówek oświatowych to ponad 5 tysięcy faktur, projektów sieci, umów z dyrektorami szkół i dokumentów potwierdzających wykonanie usług. Sprawdzamy również poprawność dokonania zamówień w ramach każdego projektu. Każdy z tych dokumentów jest drobiazgowo i krzyżowo weryfikowany – wylicza dyrektor.

CPPC nie poprzestanie na weryfikacji dokumentów. – Kolejny etap, który rozpoczynamy w połowie września, to kontrole na miejscu. W ich trakcie będziemy weryfikować jakość podłączenia, to, czy spełniają oczekiwane przez nas parametry – informuje dyrektor.

Aby ogłosić sukces, zarówno CPPC, jak i operatorzy muszą jeszcze więc zaczekać.

Przeczytaj więcej o:  CPPC , cyfryzacja szkół , dotacje , POPC , Wojciech Szajnar

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common