Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Play o planie UKE dla pasma 5G: propozycja oderwana od rzeczywistości

Urszula Zielińska 05-09-2018, ostatnia aktualizacja 05-09-2018 18:15

Urząd Komunikacji Elektronicznej nadal nie podsumował konsultacji zaprezentowanego planu wobec częstotliwości dla sieci 5G. Część opinii, już opisywaliśmy. Były to głównie stanowiska izb zrzeszających operatorów.

Teraz Rpkom.pl uzyskał dostęp do stanowiska P4, operatora sieci Play w tej kwestii. Jest ono bardzo krytyczne, podobnie jak ocena prezesa Netii, Andrzeja Abramczuka, opisywana przez „Parkiet" tutaj.

„Zdaniem P4 strategia prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej stanowi najdalej idącą w historii dotychczasowej regulacji rynku telekomunikacyjnego ingerencję w prawa i obowiązki przedsiębiorców telekomunikacyjnych – obecnych dysponentów rezerwacji częstotliwości" – czytamy na wstępie dokumentu przesłanego w ramach konsultacji przez telekom należący do Play Communications.

W ten sposób Play kontestuje plan Marcina Cichego, prezesa UKE aby w ramach tzw. refarmingu pasm 3400-3600 MHz oraz 3600-3800 MHz nie przedłużać posiadaczom pasma rezerwacji i nie wydawać pozwoleń radiowych.

„W opinii spółki niektóre z planowanych przez Prezesa UKE w strategii zmian (to jest niewydawanie nowych pozwoleń i rezerwacji, planowane odmowy przyznawania rezerwacji częstotliwości na kolejny okres) są działaniami zbędnymi i nieproporcjonalnymi do planowanych celów" - czytamy.

O ile P4 zgadza się z ogólnymi celami działań regulatora, ukierunkowanymi na zapewnienie efektywnego i zharmonizowanego z innymi Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej dostępu do zasobów częstotliwości dla 5G, o tyle uważa, że „propozycja Prezesa UKE zdaje się być zupełnie oderwana zarówno od obecnej sytuacji na krajowym rynku telekomunikacyjnym, jak i od realiów konkurencyjnych".

Według P4, dokument zdaje się w całości pomijać ekonomiczny (inny niż nawiązujący do potencjalnych przychodów Skarbu Państwa) i konkurencyjny aspekt zasobów, jakimi dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych są rezerwacje częstotliwości radiowych.

Zdaniem operatora, strategia zawiera optymalne podejście do regulacji, ale w przypadku tzw. greenfield approach, czyli w sytuacji, gdyby dystrybucja zasobów między wszystkich obecnych i potencjalnych konkurentów była jednolita, a tak nie jest.

Opisana w Strategii działania Prezesa UKE planowana odmowa dokonywania rezerwacji na kolejny okres stanowi jawne naruszenie praw nabytych obecnych dysponentów rezerwacji częstotliwości – uważa operator.

Zdaniem Play, przekonanie, że UKE przedłuży rezerwację na kolejny okres, ma wpływ na wycenę tego aktywa: o wiele mniejszą wartość ekonomiczną ma rezerwacja na pięć lat niż rezerwacja na pięć lat plus na kolejne piętnaście – pisze telekom, opatrując uwagę przypisem. W przypisie tym stawia „naturalne pytanie", o „sposób wyliczenia rekompensaty, jaką reprezentowany przez prezesa UKE Skarb Państwa powinien uiścić przedsiębiorcom (bądź ich udziałowcom krajowym lub zagranicznym) z tytułu odmowy dokonania rezerwacji na kolejny okres".

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  5G , częstotliwości , konsultacje , P4 , play , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common