Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

W Australii przed aukcją 5G powstanie operator zintegrowany

Marta Rzeźnicka 30-08-2018, ostatnia aktualizacja 30-08-2018 14:27

Komórkowa sieć Vodafone Hutchison Australia (należy w połowie do Hutchison Telecommunications, a w połowie do Vodafone) i stacjonarny operator TPG Telecom zapowiedziały dziś, że do końca roku zamierzają połączyć biznesy.

Akcjonariusze VHA będą posiadać 50,1 proc., a dotychczasowi udziałowcy TPG - 49,9 proc. w nowym organizmie nazwanym TPG Telecom Ltd., notowanej na tamtejszej giełdzie.

Wartość transakcji oszacowano na około 11 mld dol. (15 mld dolarów australijskich).

W końcu czerwca br. do VHA należało około 18 proc. rynku komórkowego (wyłączając aktywacje dla Internetu Rzeczy), podczas gdy tamtejszy lider  i d. monopolista - Telstra - posiadała 50 proc., a Optus 31,5 proc.

TPG Telecom to operator stacjonarny, ale buduje - jako piąty gracz - przyczółek w segmencie telefonii mobilnej, zaczynając od największych australijskich miast. Zainwestował w częstotliwości komórkowe i zaczął budowę sieci masztów. Miałby stać się operatorem oferującym tanie usługi.

VHA najwyraźniej jest zainteresowany tylko australijskim biznesem TPG Telecom: firma ta zamierza wydzielić działalność operatora komórkowego, którą prowadzi w Singapurze.

Aby doszło do transakcji potrzebne są zgody odpowiednich organów: tamtejszego urzędu antymonopolowego oraz instytucji kontrolującej inwestycje zagraniczne w kraju.

Telekomy podpisały też umowę dotyczącą wspólnego startu w zbliżającej się aukcji częstotliwości 3,6 GHz dla sieci 5G.

Przeczytaj więcej o:  Hutchison , konwergencja , TPG Telecom , vodafone

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common