Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Rynek kart SIM po I półroczu 2018 roku

Urszula Zielińska 26-08-2018, ostatnia aktualizacja 26-08-2018 22:07

Już wszyscy najwięksi operatorzy komórkowi w kraju przedstawili wyniki za II kwartał 2018 roku i można porównać ich osiągnięcia w okresie kwiecień-czerwiec.

Nieznacznie, ale tym razem na plus zmienił się zasób kart SIM obsługiwanych przez cztery największe sieci komórkowe w kraju w II kwartale br.. W sumie mogły one obsługiwać w czerwcu 2018 roku 52,33 mln kart SIM, czyli o około 16 tys. kart SIM więcej niż w marcu br. - wynika z szacunków rpkom.pl na podstawie informacji przedstawionych przez Orange Polska, Play Communications, Cyfrowy Polsat oraz T-Mobile Polska.

 

Liderem pod względem całkowitej liczby kart pozostała sieć Play, która zakończyła półrocze z 15,03 mln kart SIM. Play podium nie stracił, choć przez trzy miesiące do końca czerwca stracił 15 tys. kart (jako jedyny miał ujemny bilans). Odbyło się to przy tym za sprawą sporego spadku w segmencie pre-paid (o około 270 tys. SIM-ów), a w segmencie post-paid telekom ten radził sobie najlepiej na rynku: jego statystyki kart na umowach powiększyły się o około 120 tys. sztuk.

Orange Polska zajmował nadal drugie miejsce pod względem ogólnej liczby kart SIM (14,48 mln), notując ich przyrost o 116 tys.. W jego wypadku przyrost ten miał miejsce głównie w segmencie pre-paid. W post-paidzie telekom dodał około 43 tys. kart SIM. Nadal jest pod tym względem numerem jeden, ale Playa dzieli do giganta niewiele.

Trzecie miejsce nadal należy do grupy Cyfrowy Polsat, który powiększył statystyki o około 100 tys. kart i obsługiwał ich w końcu czerwca około 12,2 mln. Grupa nie podaje precyzyjnych informacji o całkowitej liczbie kart pre-paid  (ujawnia je w zaokrągleniu), ale wygląda na to, że jej statystyki rosły głównie za sprawą segmentu klientów kontraktowych. Według przedstawicieli spółki, zarówno w II, jak i w I kw. br. liczba kart pre-paid, które telekom zgłosiłby do Głównego Urzędu Statystycznego wynosiła około 3,3 mln. Natomiast liczba kart post-paid urosła do 8,91 mln, z 8,81 mln kwartał wcześniej.

Na czwartym miejscu zarówno pod względem ogólnej liczby kart SIM, jak i pozycji w segmencie post-paid był po półroczu T-Mobile Polska. Ogółem obsługiwał 10,61 mln kart SIM, z czego 7,07 mln kontraktowych.

Miniony kwartał był przy tym kolejnym, w którym spadał udział w rynku kart pre-paid. Według naszych wyliczeń, w przypadku Wielkiej Czwórki, wyniósł on 32,2 proc., czyli o 0,4 pkt proc. mniej niż w marcu br..

W końcu czerwca najkorzystniejszy split notuje Grupa Cyfrowy Polsat: pre-paid stanowi około 27 proc. kart, które obsługuje.

Odkąd GUS nie publikuje informacji kwartalnych o rynku kart SIM, trudno o chociażby szacunkowe dane dla rynku wirtualnych operatorów komórkowych. Skupiająca ich najwięcej sieć Play, szacuje dość ogólnie w sprawozdaniu półrocznym, że Wielka Czwórka odpowiadała za ponad 98 proc. rynku, a MVNO za ponad 1 proc..

Dane Playa wskazują przy tym, że liczba użytkowników wirtualnych sieci rośnie lub iż są oni bardziej aktywni. Przychody tej sieci z rozliczeń z MVNO urosły rok do roku o około 20 mln zł (1/3) do 84 mln zł.

Jeden z większych MVNO na sieci Play - Netia - wykazała na koniec czerwca 149,4 tys. usług mobilnych, o 2,7 tys. więcej niż w marcu.

Warto zwrócić uwagę, że w niedalekiej przyszłości Netia może zmienić operatora hostującego na nowego właściciela - Grupę Cyfrowy Polsat.

Telestrada, właściciel marek Lajt Mobile (korzysta głównie z sieci Cyfrowego Polsatu) obsługiwała zaś w czerwcu 68,6 tys. kart SIM (wiadomo już, że w lipcu liczba ta spadła o 4 tys.).

Przeczytaj więcej o:  karty SIM , operatorzy , sieci mobilne

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common